İsrail Hükümeti; Eşcinsel Ebeveynlerin Çocukları Üstümüze ‘Ekstra Yük’

 İsrail Hükümeti; Eşcinsel Ebeveynlerin Çocukları Üstümüze ‘Ekstra Yük’
Digiqole ad

Son 9 yıldır sadece üç eşcinsel çiftin evlat edinmesine izin veren İsrail hükümeti, yasağı kaldırmak üzerine bir niyetleri olmadığını onayladı.

Pazar günü İsrail hükümeti, gelecekte de eşcinsel çiftler için evlat edinme yolunun açılmayacağını onayladı.

Hükümet yüksek mahkemeden gelen eşcinsel çiftlerin evlat edinebilme talebini reddetti. Hükümetin iddiasına göre eşcinsel çiftler tarafından yetiştirilen çocuklar “fazladan yük” altında kalıyor.

Belirtilene göre İsrail Çocuk Refahı Hizmetleri tarafından gelen “profesyonel fikir”, şu an geçerli olan yasa yönünde. Nedeni ise eşcinsel ebeveynler tarafından büyütülen çocukların, toplumun buna hazır olmamasının etkisiyle zorluklar çekmesi.

Hükümete verilen dilekçe İsrail Dini Hareket Merkezi ve İsrailli Eşcinsel Babalar Topluluğu tarafından hazırlandı. Dilekçede, Adalet Bakanlığı ve Sosyal Yardım Bakanlığının eşcinsel çiftlerin evlat edinebilme durumunun genel hukuk kapsamında değerlendirmesi talep ediliyordu.

Hükümet, genel hukukun eşcinsel çiftlerin evlat edinebilmesi üzerine düzenlenebileceğini, fakat bunu onaylamadıklarını söyledi.

İsrailli Eşcinsel Babalar oluşumundan Di Ledergor, hükümetin bu açıklama ile eşcinsel ailelere karşı savaş açtığını söyledi.

Yani, kimsesiz bir çocuğa heteroseksüel bir aile bulunabildiği sürece eşcinsel çiftlerin evlat edinmesine engel olan mevcut yasa hala devam ediyor.

Bu küçük ihtimal ise genellikle sağlık problemi olan veya riskli bir geçmişi olan çocuklarda gerçekleşiyor.

Eğer bir eşcinsel çift bir çocukla eşleşiyorsa bile, yasa onları bir çift yerine iki ayrı evlat edinen ebeveyn olarak görüyor.

İsrail orta doğuda eşcinseller için güvenli ülke olarak gözükse bile, Yahudi Ortodoksların yoğun baskısı eşcinsellerin yasal haklarını gölgeliyor.

Eşcinsel çiftler için taşıyıcı anne konusu da gündeme getirildi fakat o da reddedildi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

31 Paylaşımlar
Paylaş31
Tweetle
Paylaş
Pin