DEVRİM! İsrail Hükümeti; ‘Eşcinsel Çiftlere Karşı Ayrımcılık Yasaklanacak’

 DEVRİM! İsrail Hükümeti; ‘Eşcinsel Çiftlere Karşı Ayrımcılık Yasaklanacak’

JERUSALEM, ISRAEL – JUNE 21: Israeli gay activists fill a downtown street during the gay pride parade June 21, 2007 in Jerusalem. Some 3,500 people marched about 500 meters down a central Jerusalem street in the much-contested parade as about 8,000 Israeli police protected them from threats by ultra-Orthodox Jews to disrupt the march. (Photo by David Silverman/Getty Images)

Digiqole ad

İsrail hükümeti ülkenin evlat edinme yasalarında değişiklikler yapıldığını açıkladı.

Bu, evlat edinmek isteyen eşcinsel çiftlere karşı ayrımcılığın yasaklanacağı anlamına geliyor.

Bu karar, İsrail Eşcinsel Babalar Derneği tarafından hazırlanan eşcinsellerin evlat edinmesi ile ilgili bir dilekçenin ardından geliyor.

Yeni mevzuat Haziran 2018’e kadar tanıtılacak.

Bu değişiklik, Refah ve Sosyal İşler Bakanlığının eşcinsel çiftlerin ülkede evlat edinmesine izin verme konusundaki muhalefetini değiştirdikten sonra bir aydan daha kısa bir sürede gerçekleşti.

Mahkeme başlangıçta hükümet tarafından, “İsrail toplumunun gerçeği”nin, eşcinsel ebeveynlerin evlat edinilen çocuklarına “ek bir yük” koyduğu anlamına geldiği söylendi.

İsrail Dini Eylem Merkezi’nin baş avukatı Riki Shapira Rosenberg şunları söyledi:

“Mahkeme kendisine sunulan dilekçeyi tanıdı ve İsrail’in evlat edinme politikasındaki köklü değişikliği teşvik etmeye karar verdi. Bundan böyle, başka bir aile gibi eşcinsel aileler de bu hakka sahip olacaklar. Bu konuda yasal süreçleri yakından takip etmeye devam edeceğiz.”

Eşcinsel ailelerin evlat edinmeleri 2008 yılından beri İsrail’de yasal olmasına rağmen, uygulamada neredeyse imkansızdı.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin