İsrail Mahkemesi, LGBT Desenleri Basmayı Reddeden Bir Matbaaya Ceza Yağdırdı!

 İsrail Mahkemesi, LGBT Desenleri Basmayı Reddeden Bir Matbaaya Ceza Yağdırdı!
Digiqole ad

Olaydan sonra İsrail’deki sulh hakimleri, matbaanın LGBT derneğine hizmet etmesine karar verdi. Beersheba Sulh Ceza Mahkemesi, müşterilere hizmet etme görevinin dini inançlardan önce geldiğini söyledi.

İronik bir şekilde “Rainbow Color” isimli bir matbaa, üç yıl önce Ben Gurion Üniversitesi’nde okuyan bir LGBT grubu için poster basmayı reddetti. Matbaanın sahipleri gruba, “Burada iğrenç materyallerle uğraşmıyoruz. Biz Yahudi’yiz!” dedi.

Ancak İsrail’deki Aguda LGBT Eşitliği Derneği, işletmeye karşı 100.000 NIS (28.134 $)’lık tazminat davası açtı. Aguda, Rainbow Color’ın İsrail Parlamentosu Knesset’in 2000 yılında kabul ettiği ayrımcılık karşıtı yasaları ihlal ettiğini ileri sürdü. Aguda, LGBT’lerin birçok alanda ayrımcılıkla karşılaşmasını engellemeye çalışan bir dernek.

Ancak Rainbow Color, matbaanın dini sahiplerinin dini hukuka aykırı insanlara hizmet edemediğini iddia etti. Yargıç Orit Lipshitz davalının ileri sürdüğü iddiasını kabul etmedi. Mahkeme, Rainbow Color’a 50.000 NIS (14.071 $)’a ek olarak yasal masrafları ödemesini de emretti.

Yazılı bir karara göre, Lipshitz şunları söyledi:

“İnançlar kamusal alanda hizmet vermekle çelişirse, hizmet vermek üstün sayılır. İnsanların din ve ibadet özgürlüğüne karışılamaz.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

242 Paylaşımlar
Paylaş242
Tweetle
Paylaş
Pin