İşte 2021’in En Önemli 11 Kuir İnternet Olayı

 İşte 2021’in En Önemli 11 Kuir İnternet Olayı
Digiqole ad

Bizim gibiyseniz, bir yılı düşünmeye çalıştığınızda ilk sorunuz genellikle “Bi dakka, bu sene ne oldu?” gibi bir şeydir.

COVID-19 pandemisine saplanmış durumda geçirdiğimiz bu seneyi de kapatmak üzereyiz. Tüm bunlara rağmen, gülümsemek, gülmek, cesur olmak, ilham almak, dinlenmek, sadece var olmak için nedenler bulduk.

İnternet kadar değişken bir varlığı damıtmaya çalışmak, spagettiyi duvara zımbalamaya çalışmak gibi bir şey. Başka bir deyişle, bir yılın bu tüm gelişmelerini aktarmaya çalışsaydık 2023’e kadar burada olurduk. Artı, bazı şeylerin gerçekten unutulması daha iyi. Hadi gelin internetin geçen yıl sunduğu en iyi kuir anlardan bazılarını tekrar gözden geçirelim.

“Hayat çok eğlenceli!” Gerçekten de öyle mi acaba?

Pandemi bir yıl daha uzadıkça, çoğu zaman hayat eğlenceden başka bir şey değildi. İronik olarak, Los Angeles merkezli grup MUNA’nın Phoebe Bridgers destekli “Silk Chiffon” şarkısını böyle bir hit parça yapan tam da buydu. Eylül ayında yayınlanmasından kısa bir süre sonra, single, kullanıcıların şimdiye kadar yaşadıkları en kötü şeylerden bazılarını anlatırken veya yeniden canlandırırken “Hayat çok eğlenceli, hayat çok eğlenceli” diyerek dudak senkronizasyonu yaptığı bir TikTok trendine ilham verdi. Her zaman daha kötüsünün olabileceği gerçeğiyle karşı karşıya kaldığınızda, kendi hayatınız hakkında biraz daha iyi hissetmemek zor.

Jaboukie Young-White, fikir ayrılıklarını gerekçe göstererek LGBTİ+ topluluğundan ayrıldı

Kuir kültürü yenilik yaratmaya ve ilham vermeye devam ederken, aynı zamanda yeni ve şaşırtıcı düşüşlere ulaşmaya da devam ediyor. Her şeydeki genel düşüş, aktör ve müzisyen Jaboukie Young-White’ın Pride 2021’in ilk gününde yaptığı açıklama hepimizi hüzün içinde bırakma kararına katkıda bulunmuş gibi görünüyor. Neyse ki Jaboukie, bu kararından bir süre sonra attığı tweeti silerek saflarımıza geri döndüğünü, LilNasX’i kutlayan bir tweetle açıkladı. Olması gerektiği gibi!

Lil Nas X’in bu yıl yaptığı her şey

Onu sevin ya da ondan nefret edin, Lil Nas X’in internette çok çok iyi olduğunu inkar etmek mümkün değil. 2021 onsuz olmazdı ve kendisine bu hizmet için teşekkür ederiz.

Tüm zamanların en kısa aşk hikayesi: 067 numaralı oyuncu ve 240 numaralı oyuncu

Uyarı! Şimdiki ve gelecekteki Squid Game izleyicileri için spoiler.

Netflix’in gişe rekorları kıran K-drama Squid Game’in en dayanılmaz bölümü olan “Gganbu”da, ölümcül sonuçları olan bir misket oyunu üzerinden 067 ve 240 numaralı oyuncuları takip ediyoruz. Kazanmak için diğerini manipüle etmek veya ihanet etmek yerine, birbirlerine ayrılan 30 dakikalık süreyi konuşarak geçirmeyi seçerler. Oyuncu 240, babasını (annesini öldüren) öldürdüğü için hapishanede geçirdiği zamanın trajik hikayesini anlatıyor ve Oyuncu 067, para ödülünü kardeşi için bir ev satın almak ve o öldükten sonra annesiyle tekrar bir araya getirmek için kullanma hayalini paylaşıyor. Siyasi sürgünden kurtulan, dönecek bir ailesi ve yaşayacak hiçbir şeyi olmayan Oyuncu 240, 067’nin hayatta kalmasını sağlamak için kendi kaderini mühürleyerek oyunu bilerek kaybeder. Oyuncu 240’ı öldüren tetik çekilmeden dakikalar önce, 067 gözlerinde yaşlarla arkasını dönerken partnerine olan sevgisini ifade ediyor. Her iki karakterin de cinsel yönelimi hiçbir zaman açıkça ortaya çıkmaz, ancak biliyorsanız, bilirsiniz. Dizinin kuir hayranları, ikiliyi oldukça yakıştırdılar. Haklı olarak!

Megan Fox’un Pride manikürü

Yaşadığı zorbalık ve aşağılamadan çok daha iyisini hak eden ünlüler denilince akla hemen Megan Fox geliyor. Onun rönesansı nihayet burada ve onun için çok mutluyuz. Aktris, model ve cehennemden gelen ölümsüz amigo olarak onlarca yıl süren kariyerine ek olarak, kraliçemiz aynı zamanda gururlu bir biseksüel kadın. Bu yılki Pride için, bunca yıldan sonra hala burada olduğunu ve hala kuir olduğunu tatlı ve basit bir hatırlatma paylaştı.

#FreeBritney

Britney Spears sonunda özgür. 12 Kasım 2021, şarkıcıyı uzun süredir esir tutan ve ajansının vücudu, mali durumu, iş yükü, ilişkileri ve günlük hayatı hakkında karar vermesini sağlayan, babası tarafından yönetilen tacizci “yetişkin velayeti”ne son verildi. #FreeBritney mücadelesi yıllardır devam ediyor olsa da, çoğu zaman sesli olarak ilgili kuirler tarafından destekleniyordu. Hareketin ivmesi 2019’da, bir muhbirin pop ikonunun uyuşturulduğunu ve yasadışı olarak hapsolduğunu iddia etmesiyle arttı.

Davasına yeniden ilgi gösterilmesi, şarkıcının hayran kitlesinden her zamankinden daha fazla destek topladı ve Britney’in ağızları açık bırakan ifadesinin ardından doruğa ulaştı ve Los Angeles County Yüksek Mahkemesi Yargıcı Brenda Penny’nin velayeti sonlandırma kararına yol açtı.

Britney, #FreeBritney hareketinin Instagram hesabında kuir hayranların mucizeler yaratabileceğini doğrulayarak “Siz benim hayatımı kurtardınız” dedi.

SOPHIE Gezegeni

Vizyon sahibi yapımcı, DJ ve Grammy adayı müzisyen SOPHIE, dolunayı gözlemleme girişimi sırasında uçurumdan düşerek 30 Ocak 2021’de trajik bir şekilde öldü. Kederli SOPHIE iş ortakları, sevdikleri ve dünyanın her yerinden destekçileri, SOPHIE’nin anısını onurlandıran klipler, fotoğraflar ve anekdotlar paylaşarak sanatçıyı anmak için interneti altüst ettiker. Takip eden günlerde, Christian Arroyo adlı bir hayran, NASA’ya ve Uluslararası Astronomi Birliği’ne, çığır açan sanatçının adının TOI 1338 b adlı bir gökcismine verilmesi için bir dilekçe oluşturdu. An itibariyle, kampanya 95.000’den fazla imza topladı. Gezegenin adı henüz resmi olarak değiştirilmedi, ancak birinin yaşamı ve mirası, adını taşıyan bir gök cismine layıksa, o da SOPHIE’dir.

TikTok’un “Brezilya Pop Kaldırma” Ameliyatlarıyla Çalkalanması

İçerik yaratıcısı Antoni Bumba, Nisan ayında Brezilya Popo Kaldırma (BBL) ameliyatı olan insanların davranışlarını taklit eden bir parodi videosu yayınladı ve dünyanın en hızlı büyüyen kozmetik prosedürünü çevreleyen kültürle dalga geçen on binlerce büyüleyici videoya ilham verdi. Bu trend Rapçi Sofaygo’nun “Knock Knock” şarkısının kusursuz sesini içeriyor. BBL’in popülerliğinde herhangi bir artışın veya düşüşün gerçek dünyadaki TikTok trendinin etkisiyle bağlantılı olup olmayacağı henüz bilinmiyor, ancak kesinlikle kesin olan şey Antoni’nin dehası.

Michaela Coel’in Emmy kabulü tüm dünyada duyuldu

73. Primetime Emmy Ödülleri’nde, HBO’da yayınlanan I May Destroy You’nun yaratıcısı, yardımcı yönetmeni, yazarı ve yıldızı Michaela Coel, “Sınırlı Bir Dizide En İyi Senaryo” ödülünü evine götüren ilk Siyahi kadın oldu. Etkileyici bir kabul konuşmasında, ödülü, Coel’in gerçek yaşam deneyimlerinden büyük ölçüde ilham alarak, dizinin haysiyet ve zarafetle işlediği ağır ve nüanslı bir konu olan cinsel saldırı farkındalığı ve cinsel saldırı kurbanlarına adadı.

Yeni Gossip Girl Dizisi

HBO Max’in yeni Gossip Girl’ü, serinin meşhur olduğu orospufobi ve kız kavgalarından yoksun olabilir, ancak bazı şeyler asla değişmez, tıpkı ateşli insanların yıkıcı bir şekilde azgın olması gibi. Bu sefer, Manhattan’ın genç zenginlerinin kuirliği, arka planda demlenmek yerine önplanda ve göz önünde. Şovmen Josh Safran, şovdan şaka yollu bir şekilde “kuir Shangri-La” olarak bahsetti ve hayranlar tarafından kabul edilmesi gereken bir şey varsa, oda bu dizinin tam bir LGBTİ+ ütopyası olduğu.

Gökkuşağının altında bir yerde

Memeler, sefalet ve kargaşa bir yana, 2021 başka bir şey için de bol bir yıldı: açılmak. 

Elliot Page, Kehlani, Tommy Dorfman, Jojo Siwa, Elvira, David Archuleta, Demi Lovato, Emma Corrin, Alexandra Shipp, Kal Penn, Carl Nassib ve Luke Prokop LGBTİ+ olarak açılan oyuncular, müzisyenler, sporcular ve ünlülerden sadece birkaçı. Şubat ayındaki bir Gallup anketinde Gen-Z’nin “şimdiye kadarki en kuir nesil” olarak adlandırılmasıyla, sıralamaların zaman içinde artmaya devam edeceğini varsayabiliriz ve internetin bir mizah ve destek kaynağı olmaya devam edebileceğini umuyoruz. Topluluğumuz için temennimiz bu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin