İsveç ilk LGBT Stadyumunu Açıyor!

 İsveç ilk LGBT Stadyumunu Açıyor!
Digiqole ad

İsveç’teki bir spor stadyumu, ülkenin LGBT statüsüne sahip olan ilk spor sahası haline geldi ve mümkün olduğunca kapsamlı bir şekilde tasarlandı.

Stadyum, futbol ve müzik konserleri de dahil olmak üzere birçok etkinliğe ev sahipliği yapıyor ve sahada cinsiyet nötr tuvaletleri ile erişilebilir giyinme odaları olacak, ayrıca personel LGBT konularında eğitilecek.

Öğrenci şehri Uppsala’da bulunan Studenternas Stadyumu, Stokholm’un kuzeyinde yer alıyor ve olabilecek en kapsayıcı tasarıma sahip.

Belediyenin pazarlama direktörü Danne Eriksson, yerel web sitesi The Local’e yaptığı açıklamada “Uppsala belediyesi açık ve kapsayıcı olmayı hedefliyor.

“Tüm bölgelerde, cinsiyet, cinsel kimlik ve cinsel yönelim farketmeksizin eşit muamele garanti edebilmeyi istiyoruz.”

Errikson, stadyumun daha büyük bir projenin küçük bir parçası olduğunu belirtti.

Eriksson’a göre LGBT stadyumu aidiyet hissiyetini kuvvetlendirecek ve komfor ortamı yaratacak.

Stadyum şu anda büyük tadilattan geçiyor ve 2020’de yeniden açılacak. LGBT statüsü açıldıktan sonraki iki yıl boyunca geçerli olacak.

1944’te eşcinsel ilişkilerini yasallaştırmış olan İsveç, LGBT hakları konusunda ilerici bir ülke olarak görülmekte. İsveç 1972’de, cinsiyet değişikliğine yasal olarak izin veren ilk ülke olmuştu.

Ülke 2015 yılında, daha fazla mahremiyete ihtiyaç duyan engelli ziyaretçilerin yanı sıra kuir ve trans toplumu için tasarlanan soyunma odalarına sahip ilk LGBT sertifikalı yüzme havuzunu açmıştı.

2016 yılında, eşcinsel hakları için sıklıkla kampanya yürüten bir İsveçli kadın futbol kulübü, eşitlik ve hoşgörüyü artırmak amacıyla yeni futbol takımlarının arkasına bir gökkuşağı bayrağı dikmişti.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin