İsveç’e Sığınmak İsteyen 19 Yaşındaki İranlı Eşcinsel Genç Ülkesinde İdam Edilebilir!

 İsveç’e Sığınmak İsteyen 19 Yaşındaki İranlı Eşcinsel Genç Ülkesinde İdam Edilebilir!
Digiqole ad

Mehdi Shokr Khoda, 19 yaşında eşcinsel bir Hristiyan ve İsveç’ten sığınma talebine yanıt bekliyor. İsveç, LGBT göç için en yardımcı ülkeler arasında yer alıyor olsa da, ülkenin göçten sorumlu yönetim kurulu Khoda’nın daha önce “yalan söylediğini” düşünüyor. 

Bir defa reddedilmesine rağmen başvurusunda ısrarcı olan Khoda’nın kaderi iki hafta içinde belli olacak.

19 yaşındaki gencin trans kız kardeşinin 2 sene önce İsveç’e yaptığı sığınma talebi olumlu sonuçlanmıştı. Kardeşinin ardından ülkeye gelmek isteyen Khoda ise, göçmen kurulu tarafından reddedildi. Gerekçe ise gay ve Hristiyan kimliğine dair yeterince kanıt sunamaması.

Khoda’nın resmi vaftizinin İsveç’e taşındıktan sonra gerçekleşmesi, tartışma konularından biri. İsveç göç komisyonu bunu şüpheli olarak değerlendirirken, Khoda’ya göre Müslümanların çoğunlukta olduğu bir mahallede vaftiz olmak ‘bile bile lades’. 

Khoda, İsveç vatandaşı Carlo Rapisarda ile birlikte yaşıyor. Evlenebilmeleri için ise İranlının vatandaşlık değiştirmesi gerekiyor.

Çift, GoFundMe adlı yardım sitesinde kampanya başlatmış durumda ve Rapisarda bağışçılara böyle sesleniyor: 

“Görünüşe göre ‘gay olduğumuzun farkına varma adımlarını’ detaylı bir şekilde açıklayamıyoruz! Fakat her LGBT bilir ki, bu süreçte adım falan söz konusu değildir. Böyle bir tutumun insan haklarına aykırı olduğunu düşünüyoruz.”

“Karar itiraz ediyoruz ve desteklerinize ihtiyacımız var.”

2016 yılında, İran yönetimi karşılıklı rızaya dayanmasına rağmen eşcinsel bir genci idam etmişti. Yerel basında yer alan haberlere göre yetkililer gencin iki ay süren davasında avukat tutmasına izin vermedi. 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin