İtalya Gay Çiftin Çocuklarını Kabul Etmedi!

 İtalya Gay Çiftin Çocuklarını Kabul Etmedi!
Digiqole ad

On beş ay önce California’da yaşayan bir taşıyıcı anne, ikiz erkek çocuk dünyaya getirdi. Bebekler gay bir İtalyan çiftin oğullarıydı. Ancak iki erkek, yeni doğan bebekleriyle birlikte Milano’ya döndüklerinde, kayıt bürosundaki bir katip, ikizleri yasal çocukları olarak kaydettirmekten kaçınarak, bebeklerin doğum belgelerini çıkarmayı reddetti!

3665905636_f634d5d744_b-702x468

Bunun gibi durumlar, daha önce İtalya’da gerçekleşmişti. Bu hafta başlarında Milan’da bir Mahkeme, ikiz olmasına rağmen iki oğlanın kardeş olmadığını söyledi.

imrsKatipin reddetmesinden sonra, Milano’da yaşayan çift, çocuklarının ebeveynleri olarak kayıt yaptırmalarına izin verilmesi için dava açtı. (İtalyan medyası, çiftin gizliliğini korumak için isimlerini vermedi) İlk başlarda bir hakim çiftin aleyhine bir karar vermişti, ancak çift vazgeçmeyerek yeniden başvuru yaptı. Ve yeni mahkeme, çiftin taleplerini kısmen onayladı.

Erkekler yumurtaları döllemek için ayrı meni örnekleri kullandığından, mahkeme her birinin biyolojik oğlunu kendi nüfusuna kaydettirebileceğini söyledi. Fakat bu karara göre, Her ne kadar aynı genetik anneyi paylaşıyor olsalar bile, bebekler çiftin çocukları olarak tanınamazlar ve kardeş olarak kabul edilemezler.

Bu çelişkiye rağmen, eşcinsel ebeveynlerin ve çocuklarının haklarını savunan bir sivil toplum örgütü olan Famiglie Arcobaleno, mahkemenin kararını ‘olumlu bir adım’ olarak nitelendirdi. Arcobaleno Başkanı Marilena Grassadonia, Washington Post’a yaptığı telefon görüşmesinde, bu iki adama davalarında yardım ettiklerini söyledi.

‘Çocukları ilgilendiren tek şey, bir ebeveynlerinin olabilmesi’ diyen Grassadonia. ‘Ayrıca şu ana kadar bebekler yalnızca ABD vatandaşlarıydı, ancak sonunda babaları tarafından İtalyan vatandaşlığına geçebilecekler’ dedi.

İtalya, Avrupa’nın hala en sıkı üreme yasalarının olduğu ülkelerden biri.

gettyimages-507727260

‘In vitro fertilizasyon’ (Evlat edinmek) evli ya da ‘istikrarlı bir ilişki’ içerisinde olduklarını ispatlayabilen düz çiftler’ ile sınırlıdır. Bunun için aynı zamanda kendi yumurtalarını ve spermlerini kullanmaları gerekiyor. Taşıyıcı anne ile çocuk sahibi olabilmek ise yasadışı.

ad_205730685

Geçen sene onaylanan bir kanun, eşcinsel çiftler için sivil ortaklıklar başlatmasına rağmen, hala evlenemiyor ve çocuk evlat edinemiyorlar. Evlat edinmek sadece düzcinsel çiftler ile sınırlı. Bu aynı zamanda Milan’da yaşayan iki babanın, birbirlerinin çocuğunu neden evlat edinemediğini ve bebeklerin neden erkek kardeş olarak kabul edilemediğini açıklıyor!

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin