.  

İzleyin: Spor Markasının Çarpıcı LGBT Alfabesi Videosu Eleştirilere Maruz Kaldı

Onur ayını ve LGBT topluluğunun çeşitliliğini kutlamak için, Equinox, “LGBT Alfabesi: Altı Harf Asla Yeterli Olmayacak” adlı kısa sanatsal bir film hazırladı.

Filmde LGBTleri temsil eden dansçılar yer alıyor.

 

 

Proje, ‘NYC Lezbiyen Gay Biseksüel ve Transeksüel Topluluk Merkezi’, ‘yönetmen Jordan Bahat’, ‘koreograf Andrew Winghart’ ve ‘Wieden + Kennedy New York’ işbirliğinde gerçekleştirildi.

Equinox’un kreatif baş direktörü projeyle ilgili şunları söyledi;

“Equinox, toplumun her zaman, kim olduklarıyla ilgili gurur duymasına ön ayak oldu ancak bu yıl gözlerimizin önünde yazılmış olan kültürel bir diyaloğa daha anlamlı bir katkı yapmak istedik. Merkezin yardımıyla, bu vizyonu aynı anda cesur, gerçek ve kutlama hissi uyandıran bir şekilde hayata geçirebildik.”

Film, alfabenin bütün harflerini kullanarak A’dan Z’ye, insanların kendileriyle ilgili gurur duydukları ve kim olduklarını belirten güzel hareketler ve kişisel anlatılara dokunuyor.

Ancak film, “A” harfinin aseksüelleri tanımlamak için değil de dostluğu (allies) tanımlamak için kullanması sebebiyle bazı izleyicileri hayal kırıklığına uğrattı ve bu sebeple eleştiriler aldı.

Bazıları ise; videoyla ilgili yüksek beklentilere sahip olduklarını, ancak bunun yerine bilindik çok fazla şeyle karşı karşıya kaldıklarını belirtti.

Yine de bütün bunlara rağmen, bütün aseksüellerin de bu dikkatsizlikten rahatsızlık duyduğu söylenemez.

Aseksüel bir birey videoyla ilgili şu yorumu yaptı;

“Ben de aseksüelim ancak A harfini aseksüelleri için kullanmamış olmamarı beni çok da etkilemedi. Sonuç olarak kimsenin beni bir gruba dahil etmesine gerek yok, ben hala benim. Bu güzel video, dışlanmış insanların görünülürlüğünü arttırıyor. LGBT topluluğunun bir parçası olmayışım, onları sevmediğim veya desteklemediğim anlamına gelmez.”

Videoyu sizlerle paylaşalım ve yorumları size bırakalım, bakalım sizler neler düşüneceksiniz.

İyi seyirler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.