fbpx   .  

İzleyin: Avustralya’da Eşcinsel Evlilik Yasallaşırken, Politikacılar Mutluluktan Havalara Uçtu!

Eşcinsel evliliği yasallaştıran yasanın kabul edildiği anda, Avustralya Parlamentosu kutlamaya başladı.

Geçen hafta komiteden geçen tasarı, neredeyse oy birliği ile parlamentoda da kabul edildi. Oylamanın ardından, izleyen politikacılar ve meclis üyeleri tezahürata, sevinçten ağlamaya ve şarkı söylemeye başladı.

 

Sıra dışı anlar yaşanırken, ‘parlamentovari olmayan’ bir şekilde, kalabalık hep bir ağızdan, kimileri tarafından ülkenin milli marşı olması gerektiği söylenen, ‘I am Australian’ şarkısını söylemeye başladı.

 

“Biriz ama çoğuz,

Dünyadaki tüm topraklardan geliyoruz,

Bir rüya paylaşacağız ve bir şarkı söyleyeceğiz;

Ben, sen, biz Avustralyalıyız.”

Çevredeki izleyenler, sarıldı, tezahüratlar etti ve alkışlarla, gök kuşağı bayraklarını sallamaya başladılar. Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, ‘Aşk, eşitlik ve saygı dolu bir gündeyiz. Avustralya başardı! Burası Avustralya; adil, çeşitli, sevgi ve saygı dolu.’ dedi.

Yasa, 13 milyon Avustralyalı’nın resmi olmayan oylamada eşcinsel evlilik için ‘Evet’ demesiyle gerçekleşti. Avustralya eşit evliliği yasal hale getiren 25. dünya ülkesi oldu.

Anlamlı sonuç, yıllarca süren aktivizm ve 3 aylık seçim kampanyası çalışmasıyla geldi. 13 yıl önce Avustralya, medeni kanununu özellikle eşcinsel evliliği yasaklayacak şekilde değiştirmişti.

Birkaç siyasi partinin katılımıyla hazırlanan yasa tasarısının yazarı Liberal Parti milletvekili Dean Smith, ABC’ye, ‘Partizan fanatiklik bir kenara bırakılınca neler yapılabileceğini hep birlikte gördük.’ dedi.

 

  1. Pingback: AŞKIN KAZANDIĞI, Eşcinsel Evliliklerin Yasal Olduğu 29 Ülke! – GMag

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.