İzleyin: ‘Benim Sahte Büyük Heteroseksüel Evliliğim’

 İzleyin: ‘Benim Sahte Büyük Heteroseksüel Evliliğim’
Digiqole ad

İngiltere’de eşcinsel erkek ve kadınlar, sosyal baskıları atmak için mantık evliliği yapıyor: “Benim Sahte Büyük Heteroseksüel Evliliğim”

“Bu evlilik geleceğe karşı bir yatırım, daha iyi bir hayat için bir önlem.”

Eşcinsel gazeteci ve film yapımcısı Mobeen Azhar,”kamera erkekleri”ni (internet üzerinden kamera karşısında şov yapan insanlar) ve Prince’in hayatını araştırmaya karar vermişti, fakat yeni kısa belgeseli “My Big Fake Straight Wedding” tamamen sahte evlilikler üzerine kurulu.

Azhar, ailelerini memnun etmek için karşı cinsiyetle sahte evlilik yapmış, yapan veya yapmak isteyen Güney Asyalılar’ı anonim bir şekilde konu alıyor.

PRI’a konuşan Azhar;

“Özellikle Güney Asya’da cinsellik hala bir tabu.” dedi. “İnsanlar cinselliklerini ya üstü kapalı bir şekilde konuşuyor, eğer heteroseksüel değillerse hiç bir şekilde konuşmuyor.”

Bu kültürlerde açılma meselesi için ise, “henüz kültür hazır değil” diyor.

Belgeseldeki anonim biri bu sahte evlilikleri “Toplum baskısını üstlerinden atmak, ebeveynlerini ve ailelerini mutlu etmek için böyle bir yola başvuruyorlar” diyor.

Ayrıca,

“Bu evlilik geleceğe karşı bir yatırım, daha iyi bir hayat için bir önlem.” şeklinde ekliyor.

Sahte evlilik yapmak isteyen bir adam ise eğer ailesinin onun eşcinsel olduğunu öğrenirse onu evlatlıktan reddedeceklerini bildiğini söylüyor. Son bir kaç yıldır internet sitelerinde sahte evlilik arayan bu kişi, “Potansiyel eşleşmeler aynı durumda olan ortak arkadaşlar aracılığıyla gerçekleşebiliyor.” diyor. Onun tahminine göre İngiltere’deki Güney Asyalılar’ın üçte biri bu tarz bir sahte evlilik arıyor.

“Bunu istememizin tek nedeni toplumsal yargılara ve dine bağlı bir kökenimizin olması. İnsanlar evlatlıktan reddedilmek istemiyor.”

Mobeen Azhar

Azhar bu durumu;

“Evlilik çoğu toplumda önemli bir olay, ama Güney Asya’da evlilik bir ailenin can damarı.” şeklinde açıklıyor. “Güney Asya’da evlilik sadece evlenen iki kişi için değil bütün geniş aile için önemli bir durum. Bu da eşcinsel bireyler üstünde çok büyük bir baskı oluşturabiliyor hatta onları hayatları boyunca mutlu olamayacakları gerçek evliliklerde yaşamak zorunda bırakabiliyor.”

“Onlar hayatlarının büyük çoğunluğunda etkili bir şekilde yalan söylüyorlar. Amaç ise aileleri ve toplumları tarafından kabul görmek.”

Bu tarz evlilikler yeni değil. Çin’de bu evliliklere “xinghun” deniyor ve uzmanlar Çin’de yaklaşık 16 milyon eşcinsel erkeğin bir kadınla evli olduğunu düşünüyor. Ancak eşcinsel evliliğin serbest olduğu İngiltere’de yaşayan Güney Asya’lı eşcinsellerin sahte evliliğe başvurması gerçekten şaşırtıcı.

“My Big Fake Straight Wedding”e konuşan tek lezbiyen ise, bir kadınla gerçekten romantik bir ilişki yaşamak istediğini, ama eğer istediği gibi yürümezse bütün bir toplumu karşısına almaya değmeyeceğini söylüyor.

“Ailen ve toplumun hala orada olacak. Eğer kurduğun ilişki yıkılırsa tamamen yalnız kalırsın.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin