İzleyin: Bir İlk! Nickelodeon Yarışmasında İki Babalı Aile

 İzleyin: Bir İlk! Nickelodeon Yarışmasında İki Babalı Aile
Digiqole ad

Yakın zamanda Nickelodeon bir ilke imza atarak Double Dare adlı bir aile yarışma programında gay bir çift ile çocuklarına yer verdi. Double Dare, LGBT’lerin medyada yer alması adına atılan pek çok adımın arasında önemli bir ilk olarak yer aldı.

Aile, oyundaki isimlerini Türkçe ‘ikili babalar’ anlamına gelen “Double Dads” olarak seçti. Yarışmada iki baba, Liberty ve Bryan ile altı sene önce evlat edindikleri oğulları Oscar ve Marcos bir arada görüntülendiler.

Programın sunucusu ve YouTube fenomeni Liza Koshy aileyi tanıtırken “Futbolu ve birbirlerini seviyorlar… Doğru bildiniz — Double Dare programımızda ikili babalara yer verme vaktimiz geldi!” ifadelerini kullandı. Koshy’ye söylediklerine göre çocuklar Liberty’ye ‘baba’, Bryan’a ise ‘babiş’ olarak hitap ediyorlarmış.

Double Dare son zamanların en popüler yarışma programı olmaya devam ediyor. Programda iki takım birbirlerine önemsiz sorularda meydan okuyorlar. Eğer iki kere meydan okunan takım cevabı doğru bilemezse genelde su ve yiyecek içeren fiziksel bir meydan okumayı kabul etmeleri gerekebiliyor.

İki turun sonunda en çok puanı olan takım oldukça zor bir engel yarışına katılıyor. Bir dakika içerisinde sekiz farklı engeli aşmaya çalışırken bu süreçte nakit ve çeşitli ödüller kazanılıyor.

Double Dare orijinal olarak 1986 ile 1993 yılları arasında ekranda yerini aldı. 2000’li yıllarda birkaç yeniden yapım denemesi olsa da kısa soluklu olarak kaldılar. Programın yeniden doğuşu 2018 yılının Pride ayında meydana geldi ve izleyenler tarafından eğlenceli, sıcak bir aile eğlencesi olarak olumlu geri dönüşler aldı.

Bu, Nickelodeon’ın gay bir aileye ekranlarda ilk yer verişi değil.

2016 yılında The Loud House adlı programında gay bir çifte yer veren Nickelodeon, bir ilke imza atmıştı. 

https://twitter.com/harryetIouis/status/754210330914324480

2014’te yayınlanan Avatar: The Legend of Korra adlı aksiyon animesinde ise genç ve evlenmemiş lezbiyen bir çifte yer verilmişti.

Bu gösterimler, Nickelodeon’ın 1.186 milyon izleyeni olduğu göz önünde bulundurulduğunda, büyük ve önemli adımlar. Farklı cinsiyetlerden oluşan çiftlerin medyayı domine etmeye devam edeceği doğru. Bu gösterimler ise genç kuşaklar arasında gay ve lezbiyen çiftlerin kabul görmesi ve algılanması konusunda atılan önemli adımlar olarak tarihte yerlerini aldılar.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin