İzleyin: Gerçek Bir Hikayeden Uyarlanan Two of Us, İki Olgun Kadının Zamansız Aşkını Anlatıyor

 İzleyin: Gerçek Bir Hikayeden Uyarlanan Two of Us, İki Olgun Kadının Zamansız Aşkını Anlatıyor
Digiqole ad

Fransa’nın 93. Akademi Ödülleri’nde En İyi Uluslararası Uzun Metrajlı Film için resmi başvurusu olan Two of Us, âşık olgun kuir kadınlara nadiren bakıyor, kadınlar arasında aileleri ve toplum tarafından engellenemeyen ve onlarca yıldır devam eden bir romantizmin hikayesini anlatıyor.

Filmde ünlü aktris Martine Chevallier, “komşusu” Nina ile yakın arkadaş olduğunu düşünen Madeleine rolünde. Barbara Sukowa ise yönetmen Filippo Meneghetti ve senarist Malysone Bovorasmy’nin imzasını taşıyan filmde Nina rolünü üstleniyor.

Two of Us (Deux) için resmi özet şu şekilde;

“İki emekli kadın, Nina (Barbara Sukowa) ve Madeleine (Martine Chevallier), onlarca yıldır birbirlerine gizlice aşık. Madeleine’in ailesi de dahil olmak üzere herkes, binanın en üst katını paylaşan komşular olduklarını düşünüyor. Öngörülemeyen bir olay ilişkilerini altüst edene ve Madeleine’in kızının onlar hakkındaki gerçeği yavaş yavaş çözmesine neden olana kadar, iki dairenin arasında gidip gelip, günlük hayatın sevgisini ve zevklerini birlikte yaşarlar.

Filmin konusu, Meneghetti’nin bir arkadaşından duyduğu, dairelerinin kapılarını birbirine açık tutan iki yaşlı kadın hakkında duyduğu hikayeden esinlenmiş.

Meneghetti film için basın notlarında şunları söylüyor:

“İki kadın yetmişli yaşlarında duldu, kapılarını sürekli açık tutarak tüm üst katı kaplayan genişletilmiş bir dairenin parçası haline getirerek yalnızlığı savuşturdular.”

“Birbiriyle bağlantılı iki daire, kahramanların yaşam alanı ve aynı zamanda dış dünya ile ilişkilerini yansıtan ve ifade eden sembolik bir yer olacak.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

27 Paylaşımlar
Paylaş27
Tweetle
Paylaş
Pin