fbpx   .  

İzleyin: HIV Pozitif Erkeklerin HIV Negatif Erkeklere Önemli Bir Mesajı Var

Bu videoda bulunan HIV pozitif erkeklerin hiç birinden HIV kapmayacaksınız.

Birleşik Krallık menşeili eşcinsel erkeklerin sağlığı için çalışan yardım kuruluşu GMFA, eşcinsel erkekleri etkileyen sağlık sorunları hakkında farkındalık yaratıyor.

 

Kuruluşun son kampanya videosunda hem eşcinsel hem de heteroseksüel dünyalarının farkında olmadığı bir gerçeğin altını çiziyor;

 

Eğer HIV pozitifseniz ve hastalığınız saptanamaz durumdaysa, virüsü bulaştıramazsınız.

Saptanamaz; effektif tedavi gören, virüslü birisi vücudunda saptanamayan virüs yükü taşıyor, demektir. Bu yük onların vücudunda dolaşım halindeki HIV virüsüdür.

Saptanamayan virüs yükü dolu kişiler ve negatif partnerlerinin kondomsuz birlikte olduğu onbinlerce olayı inceleyen araştırmalar, bir kere bile virüs bulaştığı bulgusuna rastlamadı.

ABD’deki Hastalık Kontrol Merkezi ve Birleşik Krallık’taki Terrence Higgins Vakfı gibi saygı duyulan sağlık organizasyonları da “Saptanamaz = Bulaştırılamaz” mesajını uygun buluyor.

Bu mesaj, GMFA’nın son videosunun odağında. 12 HIV pozitif erkek, saptanamaz olmanın ne demek olduğunu açıklıyor.

GMFA’nın CEO’su Ian Howley bir açıklamasında, “2017, dünya çapında bir çok organizasyonun S=B (Saptanamaz = Bulaştırılamaz) olduğunu kabul ettiği yıl oldu.” Dedi.

“İnsanların HIV’le birlikte nasıl yaşadığını ve effektif tedavi görenlerin virüsü yayamayacağını anlatan çok büyük kampanyalar gördük. Ve bu gerçekten muhteşem. Ancak pek çok eşcinsel ve biseksüel erkek bu mesajı duymuyor. Duyuyorlarsa bile bu bilgi yer etmiyor.”

“Ayrıca birçok eşcinsel ve biseksüel erkeğin S=B’nin arkasındaki bilime inanmadığını görüyoruz ve bu bizim için bir sorun. Videoyu bu yüzden çektik. HIV-saptanamaz olmanın bugünlerde ne demek olduğunu adım adım anlatan, HIV’le birlikte yaşayan, gerçek insanlar kullanmak istedik.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.