fbpx   .  

İzleyin: Tarihin İlk Açıkça Eşcinsel Olimpik Sporcusu John Curry Hakkındaki ‘The Ice King’ Belgeseli

Tarihin en büyük buz patencisi John Curry, sporu bir sanat formuna dönüştürdü ve 1976’da eşcinsellik daha tam yasal bile değilken ilk açıkça eşcinsel olimpik sporcu oldu.

Zehirli ama çekici, asi ama elitist, duygusal olarak soğuk ama nefes keser biçimde muhtaç, yırtıcı bir şekilde hırslı ama kendini mahveden bu erkek hep kaçıştaydı. Babasından, ülkesinden ve hatta kendisinden de kaçtı.

 

Ancak hepsinen öte Curry, vücudu bazen isteğine de ayrı şekilde politik bir savaş alanına dönüştürülen bir sanatçı ve atletti. 

Yeni belgesel The Ice King, Curry’nin sanatını, sporunu, cinselliğini ve isyanını anlatıyor. Belgeselde bazı görülmemiş performanslar, Curry’nin mektupları, arşivden röportajlar ve Curry’nin ailesiyle, arkadaşlarıyla ve iş arkadaşlarıyla röportajlar da var. 

Yönetmen James Erskine belgesel hakkında şunları söyledi:

“The Ice King seçilirken iki temel amacım vardı. Gerçekten büyüleyici bir sanatçının yaptıklarını göstermek ve hırsın, yıkılmış hayallerin duygusal ve kalp kırıcı hikayesini anlatmak. Bunu yapmak kolaydan çok uzaktı, derine dalmak ve küresel ve kişisel arşivleri alt üst etmek zorunda kaldık. Özellikle de Curry’nin başyapıtı ‘Moonskate’i bulmak için büyük çaba harcadık ve sonunda bulduk. Çatı katında kalmış bir Van Gogh tablosu bulmak gibiydi. Açık ara en duygusal ve en güzel buz pateni performanslarından biri ve hatta belki de en iyi dans performanslarından birisiydi. Onu izleyip duygulanmayacak birisinin alnını karışlarım. Performansları öne çıkarmak ve Curry’nin belgeselde kendisini ifade etmesini sağlamak istedim. Anlatının 3’te 2’si artistik ve atletik çabaysa kalan kısım da cinselliği yüzünden toplum ve ailesi tarafından baskı gören birisinin hikayesi.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.