fbpx   .  

İzleyin: Cinsiyetsiz Moda Akımı Japon Gençliğini Sardı

Tokyo’nun yeni trendi Japon gençliğini sardı: makyaj, etek, platform ayakkabılar, beyzbol şapkası, papyonlar ve nicesinin karışımından oluşan bu androgyny isimli moda akımı, hem erkekler hem de kadınlar için!

i-D magazine’e ait bu video’da, “cinsiyetsiz” moda akımına kendini kaptıran gençlerin yorumlarını bulabilirsiniz. biz birkaçını sizler için toparladık:

 

“Cinsiyetsiz moda demek; kadının kadın gibi erkeğin de erkek gibi gözükmek zorunda olmaması. Bu kelime yaygınlaşmadan önce de etek giyen erkekler vardı, ancak bu trendle olay biraz daha hızlı yayılmaya başladı.”

Başka bir genç ise bu trendi Twitterda gördükten sonra makyaj yapmaya başladığını ve kız kardeşiyle alışverişe çıktığını söylüyor.

Ancak yeni görüntüsü okulundaki sınıf arkadaşlarınca çok iyi karşılanmamış:

“Okulum henüz cinsiyetsiz moda kavramını anlayabilmiş değil. Dar pantolonlar giydiğimde hakaret edip alay edenler ya da çirkin göründüğümü söyleyenler oldu. Ama başkalarının düşündüklerini dikkate alsaydım şimdiye sıkıcı biri olmuştum. Farklıyım ve güzelim!”

Başka bir genç kadın ise, ilk bu moda akımını bir kadın modeli erkek sanması ile öğrendiğini söylüyor. İnsanların ona cinsiyetsiz kız demesinin hoşuna bile gidebileceğini de ekliyor.

Ailesinin başlarda baskılamaya çalıştığı fakat sonrasında direnmeyi kestiklerini de ekliyor.

Başka bir erkek genç ise moda konusunda kadınları, sahip oldukları çeşitlilik konusunda hep kıskandığı, bu akımın ona da bu özgürlüğü getirdiğinden mutlu olduğunu söylüyor.

“Moda ve makyaj seni değiştireilir, beni değiştirdi. Bu yüzden bunu herkese göstermek istiyorum.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.