fbpx   .  

İzleyin: Bu Kitap, Titanik’in Gay Yolcularının Hikayelerini Anlatıyor!

Hugh Brewster, Titanik hakkında en çok satan kitapların yazarı. En ünlü kitabı olan Gilded Lives, Fatal Voyage: Titanic’in Birinci Sınıf Yolcuları ve Dünyası’nda, geminin yolcularının ürkütücü ve unutulmaz hikayelerine özenle incelenmiş ve canlı bir şekilde resimlendirilmiş bir bakış sunuyor.

Brewster, trajik batmanın ardından geçen yüzyılı, neden Titanik hakkında hala konuştuğumuz konusuyla ilgili şunları söylüyor;

 

“Bu, en güçlü modern benzetmelerimizdir; büyük geminin, ‘batmaz’ olduğu kabul edilir. Ancak insanların bu batmaz denilen geminin eğimli güvertesinde nasıl davrandığının hikayeleri akıl almaz ve unutulmazdır.”

Frank Millet

Titanik’in en etkileyici ve en iyi seyircilerinin birçoğunun renkli portreleriyle kitap; sanatçı ve yazar Francis Millet ve yoldaşlarının özel hayatları hakkında şaşırtıcı keşifler sunuyor. 

 

LGBT okuyucularının özel ilgisi karşısında Brewster, Millet ve Butt’ın arasında geçenlerin bir arkadaş ilişkisinden fazla olduğunu iddia ediyor. Brewster, “annesine yoğun bir bağlılığı olan cesur bir bekar olan Butt’ın, bir savaş muhabirinden ve evli bir babadan daha muhtemel gay bir erkek gibi göründüğünü yazıyor;

Felaketin ardından Millet, eşcinselliğini San Francisco şairi Charles Warren Stoddard’la tartıştı. Butt ise annesine yoğun bağlılığıyla Millet’ten daha gay duran biriyken, Millet’in muhtemelen kuir olduğu söyleniyor.

“Eşcinselliğin bir zamanlar suç olması nedeniyle, günlükleri ve mektupları yok ediyorlardı. Bu yüzden Frank Millet’in Stoddard’a homoerojik genç aşk mektuplarının hayatta kalması oldukça dikkat çekicidir.”

Millet, son mailini İrlanda Queenstown’dan, gemi batmadan dört gün önce göndermişti. Kitabın yazarı ellerindeki muayene notlarından, Titanik’in içerisinde “kendi dostlarından” fazla sayıda olduğunu düşünüyor.

Felaketle ilgili kitapların çoğu Titanik’i trajedinin kahramanı olarak gösterse de, Gilded Lives tanınmış yolcularının merkeze gelmesini sağlıyor. Sonuç, kaderleri bir asırdan fazla olduğu gibi bugün, trajik olan eşcinsel ve heteroseksüel insanların büyüleyici ve üzücü hikayeleri bu kitapta yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.