fbpx   .  

İzleyin: LGBTİ+ Belgesel Dizinin Yayın Tarihi Belli Oldu

FX nihayet belgesel dizisi Pride için bir yayın tarihi belirledi. 2019’da duyurulan altı bölümlük mini dizi, 14 Mayıs Cuma günü saat 20: 00’de FX’te ve ertesi gün HULU’da yayınlanıyor. FX, dizinin web sayfasında Pride için bir açıklama yayınladı:

‘Emmy® Ödüllü Killer Films (This American Life, Mildred Pierce) ve Sundance World Cinema Büyük Jüri Ödülü kazanan VICE Studios’tan (Flee, The Report), 1950’lerden 2000’lere. Amerika’daki LGBTİ+ sivil haklar mücadelesini anlatan altı bölümlük bir belgesel dizisi olan PRIDE geliyor.  

 

Altı ünlü LGBTİ+ yönetmeni, bizi ulus olarak tanımlayan kahramanca ve yürek burkan hikayeleri keşfediyor. Mini dizi, 1950’lerdeki Lavender Scare sırasında eşcinsellerin FBI tarafından gözetlenmesinden, 1990’lardaki ve sonrasındaki “Kültür Savaşları”na kadar uzanıyor ve Sivil Haklar hareketinin kuir mirasını ve evlilik eşitliği konusundaki savaşı araştırıyor.

Madeleine Tress veya AIDS salgını sırasında New York şehrinin solmakta olan şehir merkezini kaydeden 1980’li yılların kameramanı Nelson Sullivan gibi az bilinen karakterlerin yer aldığı dizide, Sivil Haklar öncüsü Bayard Rustin, yazar Audre Lord ve Senatörler Tammy Baldwin ve Lester Hunt gibi uluslararası figürler de yer alıyor. Trans haklarının ve kimliklerinin on yıllar boyunca geçirdiği evrim, Christine Jorgensen, Flawless Sabrina, Ceyenne Doroshow, Susan Stryker, Kate Bornstein, Dean Spade ve Raquel Willis gibi öncülerin röportajları ve arşiv görüntüleriyle anlatılıyor.

FX, Resmi Twitter hesabından da “Everywhere” adlı belgesel dizisi için bir fragman yayınladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.