İzleyin: Madonna Yeni Videosunda Neden Kuir Şarkıcı Blanco’yu Yaktı?

 İzleyin: Madonna Yeni Videosunda Neden Kuir Şarkıcı Blanco’yu Yaktı?
Digiqole ad

Pop müziğin 60 yaşındaki yıldızı, 14. stüdyo albümünde yer alan “Dark Ballet” adlı şarkısının klibini yayınladı.

Prodüktörlüğünü Mirwais’in yaptığı şarkı, baskı ve ayrımcılığı ele alıyor.

Şarkının klibinde ise Emmanuel Adjei imzası yer alıyor. Klipte erkek egemen toplumu temsilen birçok öğe ve Fransız tarihinin önemli kadınlarından Joanne d’Arc’e bir gönderme bulunuyor.

Joanne d’Arc, İngiltere’ye karşı vermiş olduğu mücadele ile Fransız tarihinde önemli bir yere sahip ve Madonna kendisi hakkındaki düşüncelerini böyle ifade ediyor:

“Tek başına savaş kazanmış bir kadın, yine de bir halkı memnun edemiyor. Yargılıyorlar, cadı diyorlar, lezbiyen olduğunu iddia ediyorlar… Kimseyi umursamıyor. Buna saygı duyuyorum.”

View this post on Instagram

This video is the first time I have ever worked with a Black director, a genius of a man @emmanueladjei_ . . This video is the first time I have ever worked with a female owned and run production company. @wearereadytoshoot . . @madonna you lift people up, you understand where your achievements have placed you and you extend your hand, your mind and your heart and you UPLIFT! . I hope the messages and metaphors in this video are understood. I hope that people watch it, pause for a moment and reflect and watch it again. . The “Stigma” surrounding those living with HIV is all too real. ”Systematic Oppression” is not a “buzzword”. . “Institutional Racism” is not a “trending topic” . “Misogyny, Transphobia and Homophobia” are things we have to actively dismantle. We have to stay vigilant and unafraid to be militant when others may want us to appear palatable. . “DARK BALLET” ✨🔥

A post shared by mykki ✨ (@mykkiblanco) on

Klipte LGBT’nin tanılan simalarından bir isim de yer alıyor: Blanco.

Kuir bir rap şarkıcısı olan Blanco, Madonna’yı Joanne d’Arc’e benzetiyor.

“Madonna’nın müzik endüstrisinde karşılaştıkları, yaptıkları ve geçmişi düşünülünce bence Joanne’nin hikayesi çok da yabancı değil.”

Klip, Blanco’nun güçlü mesajı ile bitiyor: “Bu dünyadan siyah, kuir ve HIV pozitif olarak geçtim ve karşıma çıkan hiçbir zorluk, içimdeki umudu bitiremedi.”

2011 yılında HIV pozitif teşhisi konulan Blanco, bunu 2015’te yaptığı açıklama ile duyurdu.

Madonna’nın yakında yayınlanması planlanan “I Rise” klibi ise, söylentilere göre LGBT topluluğu için olacak. Klipte drag queenlerin yer alması bekleniyor.

Yıldız isim 30 Haziran’da Pride ayı için New York’ta gerçekleştirilen Pride Island etkinliğinde sahne alacak.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

23 Paylaşımlar
Paylaş23
Tweetle
Paylaş
Pin