fbpx   .  

İzleyin: Ödüllü Film ‘Tunde Johnson’s Obituary’e İlk Bakış

Film, hem Siyah hem de gay olmanın kesişimsel deneyimine değiniyor.

Stanley Kalu, ilk uzun metrajlı filmi olan The Obituary of Tunde Johnson’ın prömiyerini yaptığında hala üniversitede son sınıf öğrencisiydi. Film, o 2019’da Toronto Uluslararası Film Festivali’nde polis vahşeti ve hem Siyah hem de kuir olmanın kesişimsel deneyimine değindiği için öne çıktı. Filmin merkezinde, Güney Kaliforniya’da ailesine açılmakla uğraşan Nijeryalı-Amerikalı bir genç, sırlarını sakladığı bir erkek arkadaş ve uyuşturucular vardı. Ancak film Tunde’nin kendi ölümünü polisin ellerinde tekrar tekrar yaşamasıyla bir döngüye girer.

 

TIFF’de Next Wave ile ödüllendirilen ve Outfest’te Seyirci Ödülü’nü kazanan The Obituary of Tunde Johnson’da, Tunde rolünde 13 Reasons Why’s’dan Steven Silver, uzun zamandır arkadaşı Marley rolünde Nicola Peltz ve erkek arkadaşı Soren O’Connor rolünde Spencer Neville rol alıyor.

 

“Gördüğüm bu şiddet deneyimlerini bir araya getirmek istedim… hayatın ölüme karşı nasıl bir şey olduğunu ve her gün değerinin düşürülmesi ve her gün sürekli ölmenin nasıl bir his olduğunu göstermek istedim.” Kalu, 2019’da projesinden böyle bahsetti.

“Belki insanlar bu kadar pislik olmayı bırakır.”

Kalu Nijerya’da doğduğu için Amerikalılar projeyi çoğunlukla bu taraftan yorumlasalar da film aynı zamanda kuir olmayı da oldukça ele alıyor.

“Bütün bu hislere sahiptim ve Amerika’da her gün bana benzeyen insanların öldüğünü görmeye devam ettim. Evime döndüğümde orasıysa bambaşka. Kuirler aynı şekilde ölüyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.