İzleyin: Oğlunun Cinsel Yönelimiyle İlgili Gelen Homofobik Yoruma, Eşcinsel Babadan Müthiş Cevap!

 İzleyin: Oğlunun Cinsel Yönelimiyle İlgili Gelen Homofobik Yoruma, Eşcinsel Babadan Müthiş Cevap!
Digiqole ad

Bütün kahramanlar pelerin giymez ve Jose Rolon da bunlardan biri. Instagram’da @nycgaydad olarak bilinen viral babanın üç çocuğu Avery, Lilah ve London’ı içeren videoları, karantina boyunca takipçilerini oldukça eğlendirdi. Başarılı bir New York etkinlik planlayıcı ve bekar bir eşcinsel baba olan Rolon’un gönderileri özellikle geçtiğimiz günlerde iyice ilgi çekici oldu. Bunların içinde ailesinin aynı renkteki maskeleri giydikleri fotoğraflarıyla evdeki gökkuşağını kimin boyayacağına dair anlaşmazlıkları içeren videolar da var.

Rolon sosyal medyada işleri basit tutmayı seviyor. Ancak geçtiğimiz günlerde birisi duyarsız bir yorum yapıp TikTok üzerinden oğlunun cinsel yönelimiyle ilgili bir soru sorunca, işler ciddileşti. @fabz_1295 adlı bir kullanıcı Rolon’un gönderilerinden birine ‘Saldırgan olmak gibi bir amacım yok, ama eşcinsel erkekler oğullarının kızları mı erkekleri mi sevmesini istiyor?’ şeklinde bir yorum yaptı.

Soruya cevap vermek yerine Rolon ve Avery kameraya RuPaul’s Drag Race’i sarsabilecek bir bakış attılar. Daha sonra Rolon oğluna birkaç soru sordu. İlki ‘En sevdiğin kraliçe kim’di.

Avery ‘Bu çok kolay. Beyonce,’ diye cevap verdi.

Avery kuir eğitimini başarıyla tamamladığını gösterdi ve en sevdiği süt sorusuna ‘Harvey’ diyerek yanıt verdi.

Kısa video 45.000’den fazla beğeni ve neredeyse binden fazla yorum aldı. Yorum yapanların pek çoğuysa kendi favori divalarını (Janet, Whitney, Mariah) tartıştı ve Rolon’un bir baba olarak becerilerini takdir etti.

Ancak her yorum temiz kalpli değildi. Bazıları insanların 2020’de çok dar fikirli olduğunu söyledi. Bir kullanıcı ‘Bu soru her ne kadar öğretici bir an sağlayabilse de insanların bugün hala bu soruyu sormaları oldukça üzücü,’ dedi.

Son kullanıcı aslında bir paradoksa sebep oldu: Aynı cinsten çiftlerin evlat edinmelerinin artmasına ve geleneksel olmayan ebeveynlik şekillerinin çoğalmasına rağmen, LGBTİ+ ebeveynlere karşı süregelen ön yargı hala mevcut, özellikle de bekar eşcinsel babalar konu olduğunda.

Amerika’da bile Florida ve Teksas’ta olduğu gibi aynı cinsten çiftlerin evlat edinmesini yasaklayan kanunlar ancak son on yılda tersine döndü. Teksas ve diğer muhafazakâr eyaletlerde hala LGBTİ+ ebeveynlerin haklarındansa dini inançlara öncelik veren yasa boşlukları bulunmakta.

Belki de bilmeden Rolon kuir ebeveynlerin haklarının kolayca tehdit altında olduğu bir zamanda, kuir ebeveynlikle ilgili farkındalığı arttırmış oldu. Muhafazakâr hâkim Amy Coney Barrett’in olası Yüce Divan atamasıyla birlikte, aynı cinsten ebeveynleri hakları sallantıda olacak. SCOTUS yakında Katolik evlat edinme gruplarının aynı cinsten ebeveynleri reddetme hakkının olup olmadığına karar verecek ve eşcinsel evliliğine karşı olan Barrett bu oylamada kritik rol oynayabilir.

Yüce Divan’da ne olursa olsun bir şey kesin, Avery Rolon’un kuir eğitimi oldukça sağlam.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

20 Paylaşımlar
Paylaş20
Tweetle
Paylaş
Pin