fbpx   .  

İzleyin: Rusya’nın İlk Homofobi Karşıtı Kampanyası, Eşcinsel Evliliğin Yasaklanmasının Yıldönümünde Yayınlandı

Rusya’da eşcinsel evliliği resmen yasaklayan anayasa değişikliğinin yıldönümünde Rusya’nın ilk homofobi karşıtı kampanyası cesurca başlatıldı.

Gözü kara kampanya, iki kuir erkeğin sevgisini ve mücadelesini yorumlayıcı dans yoluyla anlatan yürek burkucu bir film yayınlayan Rus LGBT Ağı tarafından yönetiliyor.

 

Basitçe “Daha İyi Olacağız” başlıklı video, Rusya’nın LGBTİ+ kimliklerinin her türlü olumlu tasvirini suç sayan kötü şöhretli “eşcinsel propagandası” yasasına meydan okuyarak yayınlandı.

“Bu kampanya, Rusya’nın sosyal reklam endüstrisi için bir emsal teşkil ediyor.”

LGBTİ+ bireyler için Kaynak Merkezi’nden Alla Chikinda,

“Bu, bir LGBTİ+ organizasyonu ve bir pazarlama ajansı tarafından yaratılan ilk proje” dedi.

“Video, ülkenin en başarılı reklam ajanslarından biri tarafından hazırlandı ve popüler bir şarkı içeriyor, bu nedenle LGBTİ+ odaklı gündemin öneminin farkına varmak için büyük bir adım.”

Dokunaklı film, Nikita Orlov ve Maxim Avdeev’in canlandırdığı iki erkeği, Moskova’daki uzak dairelerinin duvarlarının dışındaki korku düşmanlığı nedeniyle daha da zor hale gelen aşklarının olağan iniş çıkışlarında gezinirken izliyor.

Ustalıkla ve hassas bir şekilde icra edilen, yönetilen, tasarlanan ve kurgulanan altı dakikalık film, dansçıların görünüşte çarpıştığını ve etkileşime girdiğini göstermek için bölünmüş ekran görüntüleri kullanıyor ve tutkulu ilişkilerinin iniş çıkışlarını resmediyor.

Yazar Evgeny Primachenko, “Bunlar, birbirini seven ve birlikte olmak isteyen, ancak toplumsal yargı nedeniyle, bu ilişkinin etrafında oluşturulan belirli duvarlar nedeniyle kendilerini yasaklayan iki insan ve bu yüzden ne yazık ki aşkları gerçekleşemiyor” diye açıklıyor.

Güzel film, Rusya’nın homofobik kampanya reklamlarından ilham aldı.

Primachenko’dan, geçen yılki anayasa reformlarını yönlendiren homofobik kampanyaya yanıt olarak filmi yaratması istendi; bu, evliliği “bir erkek ve bir kadın arasındaki birlik” olarak tanımlayan bir değişiklik paketini içeren bir paket.

Primachenko, devlet onaylı bir eşcinsel karşıtı reklam serisinin “LGBTİ+ topluluğunu inanılmaz derecede klişe, saldırgan bir şekilde- son derece olumsuz bir ışık altında” sunduğunu hatırlıyor.

Manipülatif bir video, bir çocuğu evlat edinen eşcinsel bir çifti, gösterişli bir “anneyi” sinmiş yetimi ışıltılı bir elbiseyle giydirmeye çalışırken gösteriyordu. Reklam, “Anayasa değişikliğine oy vermezseniz olacağı budur” diye tehdit ediyordu.

Bu kampanya, Primachenko için bardağı taşıran son damlaydı – bu yüzden bir yıl sonra, Rus medyasının eşcinsel ilişkilere yönelik saldırgan, dar tasvirlerine meydan okuyan kendi filmini yayınlamaya karar verdi.

“Adım adım, azar azar, karakterleri ve onların geçmiş hikayelerini tanıtıyoruz ve umarım sonunda seyirci çifti hisseder. Ve eğer çifti hissediyorlarsa, umarım fikirlerini değiştirebilirler.” dedi.

Yazar, Rusya’da LGBTİ+ haklarının durumunun yakında gelişeceğinden “yüzde 100 emin” ve şunları vaat ediyor:

“Tarih bize bu konuda bir şey öğretiyorsa, o da eşitliğin her zaman kazandığıdır. Hoşgörü her zaman kazanır.”

Ancak filmin yönetmeni Andzej Gavriss, umudunda daha temkinli. “Dünyayı böyle değiştiremezsin,” diyor. “Her seferinde bir adım atmalısın.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.