İzleyin:Sizi Zamanda Yolculuğa Çıkaracak 11 Gay Draması

 İzleyin:Sizi Zamanda Yolculuğa Çıkaracak 11 Gay Draması
Digiqole ad

Bu yazımızda yasak aşklar, bağnazlığa karşı verilen savaşlar ve dolu dolu romantizm içeren ve sizi zamanda yolculuğa çıkaracak 11 gay dramasını bir araya getirdik.

Wilde

Film, Stephen Fry tarafından canlandırılan Oscar Wilde’ın 1800’lerin sonlarına doğru yaşadıklarını anlatıyor. Wilde’ın genç ve yakışıklı sevgilisi şair Lord Alfred Douglas’ı ise Jude Law canlandırıyor.

Maurice

Bu romantik 1987 yapımı drama, E.M. Foster’ın aynı adlı romanından uyarlanmış ve 20. yüzyıl İngiltere’sinde geçmektedir. Hikayenin konusu Maurice Hall isimli öğrencinin bir erkek arkadaşına aşık olmasıdır.

Gods and Monsters

Whale artık emekli olmuştur ve eşcinselliğini onaylamayan hizmetlisi Hanna ile yaşamaktadır. Whale, zamanla genç bahçıvan Clayton Boone’a aşık olmaya başlar fakat karşılık alamaz.

Capote

2005 yapımı bir biyografi filmi olan Capote, Truman Capote’nin 50 ve 60’lardaki yaşamını konu alıyor. Philip Seymour Hoffman’a En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını getiren film, eleştirmenlerden de tam not almayı başarmıştır.

Milk

1977’de, Harvey Milk San Francisco Şehir Meclisi’ne seçilerek Amerika’da eşcinselliğini saklamadan bir devlet kadrosunda üst düzey yöneticiliğe seçilen ilk kişi oldu. Zaferi, sadece eşcinsel hakları adına önemli değildi. Politik alanda koalisyonlar peşindeydi. Yaşlı vatandaşlardan sendikalı işçilere kadar herkes için, Harvey Milk bir uğurda savaşmanın anlamını değiştiren, 1978’de ölümüne kadar da tüm Amerikalıların kahramanı haline gelen biri oldu.

Christopher and His Kind

Christopher Isherwood’un biyografisinden uyarlanan bu filmde Matt Smith, Isherwood’un 1930’larda Berlin’de geçen hayatını canlandırmaktadır.

A Single Man

52 yaşında bir İngiliz Edebiyatı Profesörü olan George Falconer, yaşamını uzun süreden beri birlikte paylaştığı hayat arkadaşı Jim’i kaybetmiştir. Onun ölümünün ardından George hayatın anlamını kaybettiğini hissetmektedir. Geçmişte yaşamaya başlayan ve geleceğe dair şüpheleri olan George’un en iyi arkadaşı, kendisi gibi varlık problemleri ile boğuşan güzel Charley’dir.

Another Country

Another Country, Guy Burgess isimli eşcinsel bir ajanın 1930’larda geçen hayat hikayesine odaklanıyor. Filmde Rupert Everett, Colin Firth ve Cary Elwes gibi isimler yer alıyor.

Howl

Bu 2010 yapımı film, şair Allen Ginsberg’in şiiri Howl’un etrafında dönmektedir. James Franco filmde Ginsberg’i, Aaron Tveit ise Ginsberg’in partneri Peter Orlovksy’i canlandırıyor.

A Love to Hide

A Love to Hide, İkinci Dünya Savaşı zamanında geçen bir Fransız filmi. Genç bir Yahudi kız, ailesi ve kız kardeşi öldükten sonra Üçüncü İmparatorluk (Nazi Almanyası)’ndan kaçmaya çalışır. Genç kızın Jean isimli eşcinsel çocukluk arkadaşı ve sevgilisi Philippe, genç kıza sığınak olur.

De-Lovely

Sonradan çok büyük bir besteci olacak Cole Porter, Paris’te tanıştığı Linda’ya âşık olur ve genç kadın gay olduğunu bile bile onunla evlenir. Cole’un New York ve Hollywood çevrelerinde yakaladığı şöhret, pek çok genç erkeğin de dikkatini çeker. De-Lovely, ikilinin tanışmasından 1964 yılına kadar geçen süreyi konu almaktadır.

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

50 Paylaşımlar
Paylaş50
Tweetle
Paylaş
Pin