İzleyin: Tayvan’ın Evlilik Eşitliği Mücadelesinin Anlatılması Gereken Hikayesi

 İzleyin: Tayvan’ın Evlilik Eşitliği Mücadelesinin Anlatılması Gereken Hikayesi
Digiqole ad

Geçtiğimiz yıl mayıs ayında Tayvan, Asya’da eşcinsel evliliğe yeşil ışık yakan ilk ülke olarak tarihe geçmişti.

Esasında, Yüksek Mahkeme Kurulu, eşcinsel çiftlerin evlenmelerine izin verilmemesinin anayasaya aykırı olduğuna karar verdi. Kararında, yasa koyuculara, eşcinsel evliliğin gerçekleşmesine izin veren bir kanunun yapılması için iki yıl süre verilmişti.

Neredeyse bir yıl geçti, ama ülke hala eşcinsel çiftlerin evliliğine yakın değil.

Evlilik eşitliğinin sağlanması, zor bir yolculuk oldu. Mahkeme kararından bu yana, sadece 10 ay içinde sonuçlar daha da netleşti.

Geçen sene Mayıs ayından beri, dini gruplar mahkemenin kararını bozmak için bir dilekçe başlatmaya çalıştılar, Taipei, Asya’nın en büyük Pride geçit törenine ev sahipliği yaptı, milletvekilleri sürekli olarak evlilik eşitliği yasası yapmamak için bahaneler buldular ve bir Tayvan mahkemesi, bir eşcinsel çiftin evliliğini tanımayı reddetti.

Tayvan’ın en uzun süredir devam eden evlilik eşitliği aktivisti Chi Chia Wei bu durumu çok iyi özetliyor;

“Neredeyse evdesiniz, ancak eve girebilmeniz için daha bir buçuk yıl boyunca kapının dışında beklemeniz gerekiyor.”

Neyse ki bir film yapımcısı, Tayvan’ın benzersiz bir “tutku projesinde” evlilik eşitliğine inanılmaz yolculuğunu yakalamak için oradaydı.

Almanya’daki Lucie Liu, “taipeilove *” belgeselinde, Tayvan’ın evlilik eşitliğini sağlama çabalarını belgelemeye karar verdi.

“Bu projeyi gerçekleştirmek gerçekten hayatımı değiştirdi. İnsanların bana, onların hikayelerini anlattığım için ne kadar mutlu olduklarını söylemesi kendimle gurur duymamı sağladı.”

Liu, bir Asya ülkesinin eşcinsel evliliği onaylamasının dünya için “büyük adım” olduğunu söyledi ve Taipeilove *’ın  diğer Asya ülkeleri üzerinde olumlu bir etkisi olacağını umuyor.

“Evlilik eşitliği, Asya toplumlarında köklü bir gelenek, kültür ve din ile çatışıyor. Tarihteki bu önemli anı yakalamak istiyorum. Umarım belgesel yayınlandıktan sonra diğer Asya ülkeleri üzerinde bir etkisi olacaktır. Değişim mümkün ve bu benim belgeselimin ana mesajı.”

Taipei, Tayvan’ın başkenti ve Liu’nun belgeselinin ana sahnesi.

Liu, ailelerinden ve genel olarak toplumdan LGBT olma baskısı ile ilgili hikayelerini paylaşan üç kahramanı tanıttı. Sarah, Kevin ve David, evlilik eşitliğinin gerçekleşmesini beklerken Tayvan’daki geleneksel ve homofobik inançlarla boğuşuyorlar.

Liu bu üç kişi hakkında şunları söyledi;

“Baş kahramanlarım, nesiller arası bölünme hakkında ilginç bir genel bakış sunuyor.”

David kırk yaşlarında ve aşırı homofobiden muzdarip bir erkek.

Bütün bunlara rağmen, David şakaları yapmayı seven neşeli bir erkek. Ama taipeilove * belgeselinde kritik bir sahne var ve bu sahne onun yolunun ne kadar zor olduğunu gösteriyor.

Tayvan’daki evlilik eşitliği öyküsündeki sürekli değişiklikler sebebiyle, Liu bir film yapımcısı olarak bütün enerjisini bu konu üzerine yoğunlaştırdı.

“Tayvan’da ne yazık ki, medya kapsama alanı eksik. Avustralya, Avusturya, Almanya ve Tayvan, 2017 yılında eşcinsel evliliği yasallaştırma kararı aldılar, ancak Tayvan’da pek çok medya platformunda buna uygun olarak bahsedilmedi. Bu çok önemli bi durum. Dünyanın, tartışmanın Tayvan’daki söyleminin bir parçası olduğunu ve politikacıların aktif bir değişim yapma kararını verdiklerini görmesi gerekiyor.”

Liu, filminin, Tayvan’ın ne kadar yol kat ettiğini anlamak için dünya tarafından görülmesi gerektiğini savunuyor.

“Tayvan, eşcinsel evliliği yasallaştırmak için çabalayan Asya’da ilk ülke. Sadece 30 yıl önce sıkıyönetim altında tutuldu ve şimdi tarih yazmanın eşiğinde ve diğer Asya ülkelerine de örnek teşkil ediyor.”

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

32 Paylaşımlar
Paylaş32
Tweetle
Paylaş
Pin