İzleyin: Test Edilmemiş Bir HIV Tedavisini Kendine Enjekte Etti ve O Anları Yayınladı!

 İzleyin: Test Edilmemiş Bir HIV Tedavisini Kendine Enjekte Etti ve O Anları Yayınladı!
Digiqole ad

HIV virüsü taşıyan bir erkek, web kamerasında anı kaydederek, kendine evde tedavi edilebilen bir gen tedavisi olarak tasarlanmış bir çözüm hazırladı. Olayı kameraya alarak, gelecek nesillerin onun cesaretine ya da onun ahmaklıklarına hayran kalmasını sağladı.

Washington DC’de ikamet eden Tristan Roberts’a, yaklaşık altı yıl önce HIV virüsü bulaştı. İlk önce ilacıyla durumunu kontrol altına almasına rağmen, yan etkilerinin sağlığına zarar verdiği bulundu. Sigorta ve seyahat konularında ilaç tedavisine olan inancı azaldığı için tedavi için yeni yollar aramaya başladı.

Roberts, sonunda tartışmalı biyoteknoloji firması Ascendance Medical’in terfi ettiği deneysel bir gen tedavisine karar verdi. Geçmişte, kadın doğurganlığı iyileştirebilen bir kan nakli gibi iddiaları da bulunuyor.

Roberts, Ascendance tarafından terfi edilen deneysel bir gen terapisine katılmayı seçti. Firma, onu Roberts’a HIV virüsüne karşı bağışıklık kazandıracak bir tedavi serumu tasarlamak için bilgisayar yazılımını kullanan üç ev yapımı biohacker ile eşleştirdi.

Tedavi göründüğünden daha meşru olabilir. HIV hastalarına virüse doğal bir bağışıklık kazandıran nadir bir genetik mutasyon etrafında tasarlanan gen terapisi, NIH gibi saygın sağlık örgütleriyle zaten önceden haber aldı. N6 olarak bilinen aynı geni içeren benzer bir aşı tedavisi zaten denemelerden geçmektedir.

Ancak Roberts beklemek istemedi. Biohacker arkadaşları internet ve bilgisayar yazılımında bulunan tıbbi malzemeleri kullanarak bir çözüm tasarladılar. Bir kere hazırlanınca, Roberts tüm olayı kendi web kamerasında yayınladı. N6 genini mide yağına enjekte etti, vücudunun bu çözümden öğreneceğini ve HIV’e tam bir genetik bağışıklık geliştirmesini umuyordu.

Bununla birlikte, tedavi önemli risk taşır. Roberts’ın başarısızlığa uğradığı gibi genetik modifikasyon yalnızca insan bağışıklık sistemi üzerinde ciddi sonuçlar doğurabilir.

Dahası, Roberts’ın enjeksiyonunu denemesi, özel bir şirket olan Ascendance Medical’in katılımı zor etik soruları artırıyor. Roberts, kendi durumunun tüm faktörlerini ve unsurlarını izlemek için standart, klinik adımlar atmadığı için, tedavinin işe yaraması durumunda daha fazla çalışma yapılması gerekebilir.

Yine de Roberts umutlu kalmaya devam ediyor. Evde üretilen gen terapisi çalışırsa, sadece HIV için değil, deneysel tedaviye istekli milyonlarca insan için yeni bir tedavi dünyasına kapı açabilir.

Aşağıdaki denemenin tamamını izleyebilirsiniz. Açıkçası, bunu yapmanızı önermiyoruz.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin