fbpx   .  

İzleyin: Transseksüel Joker Filmi Tartışma Yarattı!

Trans Film yapımcısı Vera Drew, hayranlarını TIFF’in Halkın Seçimi Ödülü’nü alması için “The People’s Joker “e oy vermeye çağırıyor.

Vera Drew’un bağımsız filmi The People’s Joker, Warner Bros’un ihtarname çekmesinin ardından Toronto Uluslararası Film Festivali’nden çekildi.

Drew’in yazdığı, yönettiği ve oynadığı kitle fonlu parodi, Batman’in ikonik kötü karakterini baskıcı bir toplumda sesini duyurmaya çalışan transseksüel bir komedyen olarak yeniden canlandırıyor. Filmin resmi sinopsisine göre Drew’un karakteri, “Gotham City’de yasadışı bir komedi tiyatrosu kurarken cinsiyet kimliği ve ilk aşkı ile “boğuşmasından” önceki yıllarını kurgusal bir ilaçla kendini uyuşturarak geçiriyor.

 

Filmin Warner Bros. ve DC Comics tarafından izinsiz olarak çekildiği, film yapımcısının filmden önce yer alan bir başlık kartında karakterlerin, telif hakkıyla korunan materyallerin belirli amaçlar için kullanımını koruyan ABD adil kullanım doktrini kapsamında kullanıldığını iddia ettiği bildirildi. Ayrıca 1988 yılında, Yüksek Mahkeme parodi türünün Birinci Değişiklik kapsamında korunduğunu tespit etti.

Drew filmin prömiyerinden önce şunları söyledi: “Eğer bunlar bizim modern mitlerimizse ve mitlerin amacı insan deneyimi hakkında bilgi edinmek, büyümek ve aynı zamanda ilerlemenin haritasını çıkarmaksa -kahramanın yolculuğu ve tüm bu şeyler- bu karakterlerle bunu gerçekten ciddiyetle yapalım.”

 

Ancak bu durum Warner Bros’un filmin TIFF’te bir kez gösterilmesinin ardından ihtarname çekmesine engel olmadı. Festival web sitesi aracılığıyla aşağıdaki açıklamayı yayınladı: “Film yapımcısı bu filmi hak sorunları nedeniyle geri çekmiştir. Verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz.”

Sasha Baron Cohen’in Who Is America? adlı dizisinin bir bölümünü kurguladığı için 2019 Emmy’sine aday gösterilen Drew, bu hafta başında Twitter’da konuyla ilgili yorumda bulundu.

“Bugünün nasıl geçeceğine dair hiçbir fikrim yok ve ekibim de hiçbir şey söylemememi istiyor, bu yüzden belirsiz kalacağım… ama önümüzdeki birkaç saat içinde ne olursa olsun, bilmenizi isterim ki… eğer filmimizi izlemek için bekliyor ve can atıyorsanız, yakında izleyeceksiniz. Bizi izlemeye devam edin ve benimle kalın. Yardımınıza ihtiyacım var.”

Ayrıca Drew, “Herkes bu filmi görme şansına sahip olacak. Zorbalığa ya da yüzsüz kurumların baskısına iyi yanıt vermiyorum,” diye ekledi, The Daily Beast’e yaptığı açıklamada ise, “Bu sadece beni ve bu filmde söylediklerimi daha da güçlendiriyor. Bizi koruyacak ve bu filmi her yerdeki trans bireyler ve aileleri için erişilebilir kılacak alıcılar ve dağıtım ortakları arıyoruz.” Dedi.

Drew şimdi hayranlarını The People’s Joker’in TIFF’in Halkın Seçimi Ödülü’nü kazanması için oy vermeye çağırıyor. Perşembe günü attığı bir tweet’te “Başlığında ‘halkın’ kelimesi geçen tek film biziz, bu yüzden bu adil” diye yazdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.