fbpx   .  

İzleyin: Yeni Netflix Filmi, Meksika Tarihinin En Büyük Eşcinsel Skandalının Hikayesini Anlatıyor

Yeni bir Netflix filmi – Dance of the Forty One – Meksika tarihindeki en büyük gay skandalının büyüleyici ve trajik hikayesini anlatıyor.

Bir asırdan daha uzun bir süre önce, 17 Kasım 1901’de, polis Mexico City’de bir eve baskın düzenledi ve burada, Meksika’nın üst sınıf seçkinlerinden 41 erkeği çoğu drag kostümüyleyken birlikte dans ederken buldu.

 

Skandal Meksika’nın yüksek sosyetesini sarstı ve baloya bir kişinin daha katıldığı söylendi – başkanın damadı Ignacio de la Torre y Mier. Ancak statüsü nedeniyle serbest kalmasına izin verildi.

Orada olup olmadığı hiçbir zaman doğrulanmadı, ancak tarihçiler tarafından de la Torre’nin eşcinsel olduğu ve ikili bir yaşam sürdüğü düşünülüyor.

 

41 erkek baloda “ahlak ve görgü kurallarına aykırılık” suçundan tutuklandı ve olay, eşcinsel olmanın Meksika medyasında ilk kez açıkça tartışılmasına neden oldu. Birçok erkek çıkış yolunu satın alırken, bazıları çalışma kamplarına gönderildi.

Skandal, Meksika toplumuna damgasını vurdu ve 41 sayısı civarında önemli bir tabu yarattı. Bugüne kadar birçok binanın 41. katı yok, 41. ordu taburu yok ve çoğu zaman oteller ve hastanelerin 41. Odası bulunmuyor.

Kırk Bir’in Dansı veya El Baile de los 41, şimdi Netflix’te yayında. Film, Sense8’den Alfonso Herrera’nın canlandırdığı de la Torre’ye odaklanıyor. Karakter, karısı Amada (Mabel Cadena) ile birlikte görünmeye devam etmek zorunda kalırken aynı zamanda bir gay olarak hayatını gizlice yaşamaya çalışıyor.

Herrera, NBC News’e, hikayenin dramatize edilerek yeniden anlatılması yoluyla, filmde yer alanların polis tarafından hedef alınan eşcinsel erkekleri “onurlandırmak” istediklerini söyledi.

“Bu adamları özgür olmak isteyen, mutlu olmak isteyen adamlar olarak tasvir etmek istedik ve bence (yönetmen David Pablos) bunu çok doğru bir şekilde – çok güvenli bir şekilde – kendileri olabilecekleri bir şekilde yaptı,’ dedi.

Herrera şöyle devam etti:

“Sanırım bu film, gerçekten kendin olmak istiyorsan neler olacağından ve toplumun algılarından bahsediyor.”

“Bu hikaye, özgür olmak isteyen, bağlı hissetmemek isteyen veya kabul edilmek için belirli bir şekilde davranmaları gerektiğini düşünen insanlardan bahsediyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.