İzleyin: Yeni Oscar Wilde Filmi Harika Görünüyor

 İzleyin: Yeni Oscar Wilde Filmi Harika Görünüyor
Digiqole ad

Oscar Wilde’ın son yıllarını konu alan The Happy Prince için bir fragman yayınlandı ve film gerçekten inanılmaz görünüyor.

Oyun yazarının Avrupa’da sürgün edildiğini ve Birleşik Krallık’ın tarihi eşcinsel karşıtı yasaları yüzünden iğrenç uygunsuzluk suçundan 2 yıl hapis yatışını gösteren filmi Rupert Everett yönetiyor ve Everett filmde aynı zamanda baş rolü üstleniyor.

Bir dizi erkek sevgilisi olan ünlü yazar 1895’te tutuklanmış ve Reading Gaol’e gönderilmişti. 1900’de hapisten çıktıktan sadece 3 yıl sonra da hayatını kaybetti. 

Hapishane yaşamının zor ritimlerini yansıttığı şiiri The Ballad of Reading Gaol, temelini yazarın parmaklıklar arkasında geçirdiği yıllardan alıyor. 15 Haziran’da BFI Flare: London LGBT Film Festivali’nde galası yapıldıktan sonra vizyona girecek olan filmde, Wilde’ın arkadaşı rolünde Reggie Turner ve işkence edilen eşi rolünde Emily Watson oynuyor.

Filmde Wilde beş kuruşsuz, haksızlığa uğramış, Paris’te ölür durumda ama hala zeka, anlayış ve onu harika bir yazar yapan kendi güzel yoluyla dolu.

Arkadan gelen seste Wilde pişmanca:

“Onu hep sevdiğim gibi seviyorum, bir parça trajedi ve enkaz hissiyle. Acı çekmek kadar büyük bir gizem yok ve acı çekmek aşk varken hiçbir şey değil. Aşk her şeydir.”

Film Wilde’ı, Avrupa boyu Colin Morgan tarafından canlandırılan Lord Alfred ‘Bosie’ Douglas’la olan trajik aşk ilişkisinden yaralarını sarmaya çalışırken takip ediyor. 

Geçen sene 20 yıllık bir planlamanın ardından New York’a seküler bir tapınak açıldı. East Village’deki kilisenin bodrumunda yer alan ibadet yeri, açılıştan üç ay öncesine kadar yıllarca Victoria döneminde yaşayan insanlar gibi yaşayan sanatçılar David McDermott ve Peter McGough tarafından yaratıldı.

Tapınakta 1.5 metrelik bir Wilde heykelinin çevresinde oluşturulmuş kare bir sunak ve yazarın hapishane numarası işlenmiş bir kaide bulunuyor.

Projeyi organize eden küratör Alison Gingeras:

“Hepimizin içindeki asiyi uyandırdı, insanların en temel kalitelerinden birisinin asilik, toplumu harekete geçirme ve birey olma olduğunu söyledi.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin