Zeyna Bir Lezbiyen İkonu Mu?

 Zeyna Bir Lezbiyen İkonu Mu?
Digiqole ad

Güçlü kadın denince akla gelen ilk figürlerden olan Zeyna, bir LGBT belgeseline konu oldu.

6 sezon süren diziyi ele alan “Queering the Script”, hem Zeyna karakterini hem de karakteri canlandıran Lucy Lawless’i inceliyor.

Lawless: “LGBT’nin bize olan hayranlığını öğrendiğimizde şaşırdık ve açıkçası hoşumuza gitti.”

Geçtiğimiz hafta Toronto’da düzenlenen Inside Out Film Festivali’nde gösterilen belgesel, önümüzdeki zaman diliminde de farklı etkinliklerde yer alacak.

Belgeselin yapımcısı Gabrielle Zilkha, HuffPost’a verdiği röportajda çıkış noktasının Zeyna’nın TV dünyasını ve kuir izleyicileri nasıl etkilediğini incelemek olduğunu belirtti. Zilkha’nın araştırmak istediği diğer dizilerin arasında “Buffy the Vampire Slayer” ve “One Day at a Time” da bulunuyor.

Zilkha, gözden kaçan konulara odaklanmayı seviyor ve bu konuda oldukça başarılı. 2016’da hayata geçirdiği “Doing Jewish: A Story From Ghana” projesinde de azınlıkların toplumda karşılaştıkları problemleri anlatmıştı.

“Popüler kültürün ne kadar önemli olduğunu herkes farketmeli ve burada herkes temsil ediliyor olmalı.”

“Temsil edildiğimizi görmek – veya görmemek, kendimize karşı sahip olduğumuz algının üzerinde küçümsenemeyecek bir etkiye sahip.”

Zilkha, niyetinin bir “LGBT güzellemesi” olmadığının altını özellikle çiziyor. Kendi ifadesine göre, yanlış tüketim alışkanlıklarına sahip LGBT medya tüketicilerini de eleştirmeden geçmiyor.

“Kuir medya tüketicileri birilerini ‘ship’lerken sadece idealize edilmiş karakterlere odaklanma yanlışına çok sık düşüyor. Gerçek kucaklayıcılık bu mu? Neden sadece mükemmelleştirilmiş figürler üzerine düşünülüyor? Bu soruları kendimize sormamız gerekiyor.”

“Queering the Script” 2 Haziran’dan itibaren farklı film festivallerinde izleyicilerle buluşacak.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

40 Paylaşımlar
Paylaş40
Tweetle
Paylaş
Pin