Japonya’da LGBT Nüfusunda Büyük Yükseliş! Her 10 Kişiden 1’i Kendini LGBT Olarak Tanımlıyor

 Japonya’da LGBT Nüfusunda Büyük Yükseliş! Her 10 Kişiden 1’i Kendini LGBT Olarak Tanımlıyor
Digiqole ad

Japonya’da insanlar kendisini eşcinselden daha çok biseksüel olarak tanımlıyor.

Japonya LGBT Araştırma Kurumu’nda yapılan yeni bir anket, ülkedeki her on kişiden birinin kendisini LGBT olarak tanımladığını tespit etti. Anket bu yılın başlarında, nisan ayından mayıs ayına kadar sürdü ve yaşları 20’den 69’a kadar değişen toplamda 498 bin kişi, yapılan ankette katılımcı olarak yer aldı.

Sorulan 498 bin kişiden 388 bininin yanıtının geçerli olduğu kabul edildi.

Anket insanlara cinsel bir azınlığın parçası olup olmadığını sordu. Elde edilen yanıtlara göre her on kişiden biri kendisini LGBT olarak tanımladı.

Sonuçların daha detayına inildiğinde ankete katılanların %2.8’i kendisini biseksüel olarak tanımlarken, %1.4’ü de cinsel yönelimini henüz sorguladığını söyledi. Anketin sonuçlarına göre kendisini eşcinsel ya da aseksüel olarak tanımayan insanların oranı da %0.9’du.

Cinsiyet kimliği söz konusu olduğunda anket katılımcılarının %2.5’i kendisini ‘ikili sistemin dışında’ tanımladı. Katılımcıların %1.8’i kendisini transseksüel olarak tanımlarken, %1.2’si de cinsiyet kimliğini sorguladığını söyledi.

Anketin ardından Japonya LGBT Araştırma Kurumu, “Topluluğumuz gerçeklerle içten bir şekilde yüzleşmeli,” dedi.

Bununla birlikte bir başka anket endişe verici istatistikleri vurguladı. 2578 katılımcıyla yapılan ankette katılımcıların %83.9’u kendisini LGBT olarak tanımlayan birini tanımadığını söyledi.

Yapılan anketin beyin takımı ayrıca daha fazla insanın LGBT kısaltmasına aşina olmasına rağmen, bu insanlardan bazılarının LGBT’nin ne anlama geldiğini bilmediğini belirtti. Katılımcıların %91’i kısaltmanın kendisini bilse de, aralarından %57.1’i LGBT’nin tam anlamını doğru bir şekilde biliyordu. Ayrıca bu istatistiklerde 2016 yılından bu yana artış görüldü. 2016’da bu oranlar sırasıyla %54.4 ve %32.7’ydi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

88 Paylaşımlar
Paylaş88
Tweetle
Paylaş
Pin