İzleyin: Justin Trudeau, LGBT’lerden Ağlayarak Özür Diledi!

 İzleyin: Justin Trudeau, LGBT’lerden Ağlayarak Özür Diledi!
Digiqole ad

Justin Trudeau, Kanada’daki LGBT’lere yönelik tarihi zulüm için özür diledi.

Kanada Başbakanı, 28 Kasım Salı günü LGBT halkının “sistemik baskı, suç ve şiddet konusunda Kanada’nın rolü” konusunda özür dileyerek, hararetli bir konuşma yaparken gözyaşlarını sildi.

“Bugün burada bulunduğumuz şeylere karşı utanç duyuyor ve üzülüyorum” diyerek şunları söyledi:

“Biz yanılmış durumdaydık. Özür dileriz. Üzgünüm. Çok üzgünüz.”

Eşcinsel cinsel aktivite 1969 yılında Kanada’da yasalaştırıldı, ancak resmi bir Soğuk Savaş politikası, cezai yaptırımdan sonraki yıllarda binlerce LGBT kişinin hükümet ve askeri görevlerden atılmaya devam ettiğini gösterdi.

Trudeau hükümeti, Kanada’nın “gay tasfiye” olarak adlandırdığı kurbanları tarafından açılan bir dava için 58 milyon Euro ayırdı.

Gelecek nesiller için etkilenenlerin ve eğitimin tarihsel olarak hafızalaştırılması için 8,7 milyon Euro daha vaat edildi.

Özür, Kanada hükümeti, eski eşcinsel suçlarından mahkum olanları affetmek için önceden ilan edilmiş bir yasayı yürürlüğe koyarken geldi.

Trudeau, tarihi konuşmanın ardından Kanada’daki LGBT topluluk üyeleriyle bir araya geldi ve Twitter’da fotoğraflar paylaşıldı.

“Duygusal bir günü LGBT halkı ile paylaşıyorum. Hadi ileriye doğru ilerlemeye devam edelim. “

İngiltere’de, sözde “Turing Yasası” bu yılın başlarında yürürlüğe girdi ve Birleşik Krallık’ın tarih öncesi gay karşıtı yasalar kapsamında suçlanan binlerce gay ve biseksüel erkekler ölümünden sonra affedildi.

 

Öneriler

2 Comments

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin