Haberler Sinema

KAÇIRMAYIN! Erotik, Tehlikeli ve Kuir Bir Film: His Hands

GMag
Yazar: GMag

Yönetmenliğinde ve başrolünde Arron Blake’nin olduğu “His Hands”, 2019’a başlamak için ideal bir kuir filmi.

Geçtiğimiz sene Oniros Film Ödülleri’nde her daldan bir ödül toplayan ve Perth’s Uluslararası Kuir Film Festivali ile The Lowry’de gösterilen filmde Darius Shu da yer alıyor. 

Filmin kısa tanıtım yazısından alıntılamak gerekirse His Hands’de, “farklı yaşlardan iki erkek, hayatlarının en garip tanışmasını deneyimliyor.”

Blake, yaşlı bir adamın hapishaneyi andıran evine ziyarete gidiyor ve tüm olay bu loş, karanlık atmosferde yaşanıyor. Yaşlı adamı Philip Briseboise canlandırıyor. 

Filmin açılış sahnesi ise oldukça erotik ve tehditkar. Gittikçe yükselen bir müzik, makaslar ve heykel görüntüleri izleyiciyi farklı bir deneyime hazırlıyor. 

Cinsel enerji teması filmde oldukça yoğun işlense de, bu “tehlike”nin aktarılmasına engel olmuyor. İki farklı temayı bu kadar başarılı sentezleyebilmesi de filmi ödüllere layık ve izlenmeye değer kılıyor. 

Film ayrıca zıtlıklar üstüne kurulu bir yapıya sahip. Gençlik ve yaşlılık, kadınsılık ve erkeksilik, güç ve acizlik. İki adamın ilişkileri asla tam olarak açıklığa kavuşmuyor. Bu bir dostluk mu, yoksa bir Grindr buluşması mı? Bilemiyoruz.

İzleyecekler için filmi mahvetmek istemiyoruz ve bu sebeple detaylarına giremiyoruz. Fakat filmi başarılı kılan bir diğer özelliği de az önce bahsettiğimiz zıtlıkları sinematografik olarak ince dokunuşlarla işleyebilmesi. Kamera açıları, oyuncuların pozisyonlamaları ve diğer tüm ufak detaylar…

Filmden ekran görüntüleri bile insanı içine çekiyor. 

Bir başka önemli detay da, küpe sembolizmi. Küpenin anlamı izleyiciye bırakılıyor. İfade ettiği anlam tutku mu, güç mü yoksa başka bir şey mi? 

Karakterlerin motivasyonları ne? Bu film bize dair neleri yansıtıyor? 

His Hands, tek bir diyalog dahi kullanmadan güçlü ve kalıcı bir etki bırakmayı başarıyor. 

Seyircinin hayal ve yorumlama gücüne bırakılan bir çok detayın olduğu filmin fragmanı bile vurucu. Blake, Shu ve Brisebois bu işten kesinlikle anlıyor. 

1 Yorum

Yorum Yaz

0 Paylaşımlar
+1
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin