fbpx   .  

Kanada, Çeçenistan’daki Zulümden Kaçan Eşcinsel Erkekleri Gizlice Sınırlarına Aldı

Justin Trudeau hükümeti, Rus Cumhuriyeti’nin eşcinsel karşıtı baskısından kaçan kurbanları gizlice sınırlarına alıyor.

Kanada’nın Çeçenistan’daki zulümden kaçan eşcinsel erkeklere sığınma hakkı verdiği geçtiğimiz günlerde ortaya çıkmıştı.

Son üç ay içinde federal hükümet, Rus Cumhuriyeti’ndeki eşcinsel karşıtı baskılardan kaçan 22 kişiyi deniz yollarıyla gizlice kendi sahillerine taşımıştı.

 

 

The Globe and Mail’in verdiği bilgilere göre, Kanada Dış İşleri Bakanı Chrystia Freeland, bu yılın başında Çeçenistan başkanı Ramzan Kadyrov’un eşcinsel karşıtı şiddet ve engellemeleri yüzünden sürgüne zorlanan erkeklere sığınma hakkı sağlamak için elinden geleni yaptı.

Bir kısmı Rusya’da bölgeyi terk etmeleri için yardım sağlayan Rus sığınma evlerinde kalmakta olan 22 erkek şu anda Toronto’da veya Kanada’nın diğer şehirlerinde güvenle yaşıyor.

New-based Human Rights Watch (Yenici İnsan Hakları Gözetimi) program yönetmeni Rus Tanya Lokshina şöyle belirtti: “Kanada, büyük tehlike altında olan bir sürü insanı kabul etti, bu harika bir şey.”

Raporlara göre Çeçenistan’daki eşcinsel karşıtı engellemeler ilk kez bu yılın Nisan ayında ortaya çıktı.

“Kanada hükümeti bu insanlara sığınma imkanı sunarak iyi niyetini ve açıklığını göstermiş oldu. Bu yüzden daha fazla takdiri hak ediyor. Onlar doğru olanı yaptılar.”

Rainbow Railroad (Kanadalı bir sivil toplum örgütü) yöneticisi Kimahli Powell, yerel gruplar Kanada toplumuna dahil olmak için yardım arayışında olduğundan Çeçen erkeklerin sığınmacı durumu kamuya arz edilmiş oldu diye belirtti.

 “Bireylerin güvenliğini elimizden geldiğince sağlayabilmek için program konusunda tedbirli olmalıyız. Bundan sonra bu kişilerin yerleşmesi ve topluma entegre olması konularına odaklanmamız gerekiyor.” diyor Powell.

“Sığınmacılar için endişeleri olan toplumuzun da onların burada ve güvende olduğunu bilmeleri gerçekten önemli.”

Haber, Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun Montreal Onur Yürüyüşü’nde İrlanda’nın ilk eşcinsel Başbakanı Leo Varadkar ile birlikte yürüyüp eşitlik destekçisi pozlar vermesinden yalnızca haftalar sonra geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.