Kanada’da ‘Eşcinsel Arınması’ Olayının Mağdurlarını Onurlandırmak İçin Yeni Bir Anıt Dikilecek

 Kanada’da ‘Eşcinsel Arınması’ Olayının Mağdurlarını Onurlandırmak İçin Yeni Bir Anıt Dikilecek
Digiqole ad

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, ülkenin eşcinsellere karşı önceden yapmış olduğu zulümlere karşı mağdurları onurlandırmak amaçlı resmi olarak bir anıt dikileceğini açıkladı.

Kanada uzun zamandır dahil edici ve hoşgörülü olarak biliniyor. Bu nedenle Kanada’nın geçmişte LGBT vatandaşlarına zulüm yapmış olması gerçekten şaşılası bir konu. Birçok insan cinsel yönelimleri sebebiyle geçmişte ya hayatını, ya da kariyerini kaybetmişti.

Kanada’da ‘eşcinsel arınması’ olarak da bilinen olay, 1992 yılına kadar sürmüştü ve bu olayda eşcinsel kamu görevlilerini, ordu üyelerini ve Kanada Kraliyet Atlı Polisleri’ni ayıklayıp cezalandırmak amaçlanıyordu.

Bu süre boyunca Kanada’da eşcinsellik yasadışıydı. Bu ‘arınma’ nedeniyle yaklaşık dokuz bin kişinin işini kaybettiği, hapse atıldığı veya intihar ettiği tahmin ediliyor.

Justin Trudeau’nun babası ve ülkenin eski adalet bakanı olan Pierre Elliott Trudeau, ülkenin LGBT karşıtı politikalarını yürürlükten kaldırdı.

Şimdiyse Kanada, ‘eşcinsel arınması’ mağdurlarını onurlandırmak amaçlı bir anıt dikmeyi planlıyor. Anıt, uluslararası bir tasarım yarışmasında yarışacak. Projenin 2024 yılında tamamlanacağı sözü verilmesinin yanı sıra projenin 8 milyon dolar tutacağı tahmin ediliyor.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

77 Paylaşımlar
Paylaş77
Tweetle
Paylaş
Pin