Dünyanın İlk Kimlikte ‘Cinsiyetsiz’ Olarak Tanımlanan Bebeği Oldu!

 Dünyanın İlk Kimlikte ‘Cinsiyetsiz’ Olarak Tanımlanan Bebeği Oldu!
Digiqole ad

Kanadalı bu bebek, dünyada ‘cinsiyeti olmayan’ şeklinde tanımlı ilk kimlik kartını aldı.

Ebeveynlerinin 8 aylık bir mücadelesi sonucunda sağlık kartında cinsiyet bölümünde artık “U” harfi var.

Sea isimli bu bebek, medikal sistemin dışında doğduğu için bebeğin cinsiyetinin resmi bir şekilde kayıtlara geçilebilme imkanı olmamış. Fakat cinsiyeti ile ilgili bilgiyi devlet kurumuna vermeme konusunda direnen ebeveynlere karşı kurum, gerekli resmi belgeleri aileye teslim etmeyi reddetmişti.

Bebeğin ebeveynlerinden biri olan Doty ise bu durumun Sea’nin eşit davranım ve fikir özgürlüğünü kısıtladığını iddia ediyordu.

Rossland News’e konuşan Doty, çocuğunu bir cinsiyetle adlandıramayacağını, çocuğunun cinsiyetinin belirli bir yaşa geldikten sonra kendi kararı olması gerektiğini söyledi. 

“Çocuğuma, genital bölgesindeki organlara bakarak bir etiket yapıştırmalarına izin vermek istemiyorum. Ben doğduğumda doktorlar genital organıma bakmış ve cinsiyetim hakkında varsayımlarda bulunmuşlardı. Halbuki ben bir transım. Ve bu varsayım benim bütün bir hayatım boyunca benimle birlikte oldu. Yanlış bir varsayımdı ve bir çok haksızlığa uğramama neden oldu.” 

Mücadelenin sonunda aile sağlık kartını almayı başardı. 

Geçtiğimiz ay Kanada hükümeti, cinsiyet seçim özgürlüğünün yasalarla korunmasını öngören kanunu onayladı.

Geçtiğimiz hafta ise Washington DC, ABD’de kimlik kartlarına cinsiyetsiz bireyler için X kategorisi eklemeyi kabul etmiş, hemen takibinde de Oregon Eyaleti de benzer uygulamayı başlatmıştı.

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

420 Paylaşımlar
Paylaş420
Tweetle
Paylaş
Pin