fbpx   .  

Kaos GL’den Suruç’la Dayanışma Çağrısı

Kobanê’nin IŞİD kuşatma ve talanının ardından yeniden inşası için yola çıkan sosyalist gençlere bombalı saldırı düzenlendi. Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) Kobanê’ye geçmeden önce Suruç Amara Kültür Merkezi’nde basın açıklaması yaptığı sırada saldırıya uğradı.

İçişleri Bakanlığı’nın ilk belirlemelerine göre saldırıda 27 kişi yaşamını yitirdi, 100’e yakın kişi de yaralandı. Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) ise ölü sayısının 31’e ulaştığını açıkladı.

Saldırı öncesi polis ablukası

 

“Beraber savunduk, beraber inşa ediyoruz” sloganıyla örgütlediği kampanya kapsamında yola çıkan gençler, sabah saatlerinde Suruç’a ulaştı. İstanbul, İzmir, Ankara, Diyarbakır’ın da içinde olduğu çok sayıda ilden Suruç’a gelen SGDF üyeleri, ilçe girişinde yoğun “önlem” alan polis tarafından durduruldu. BEKSAV çalışanı Emrah İlingi ile Servet Toygar haklarında “arama” kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı.

Sosyalist gençlere Halkların Demokratik Partisi (HDP), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV) üye ve yöneticilerinin yanı sıra Devrimci Trabzonsporlular taraftarları ve Anarşist Faaliyet üyeleri eşlik etti.

 

Polis ablukası altında Suruç’a ulaşan gençlere bombalı saldırı tam basın açıklaması sırasında gerçekleşti.

Polis yaralılara gaz bombasıyla saldırdı

Polis, yaralıları hastaneye götürmeye çalışan gençlere de gaz bombaları ile saldırdı. Saldırıdan bir saat sonra bu kez de Kobanê’de patlama ses geldi. YPG kontrol noktasında bomba yüklü bir araç patlatıldı, can kaybı yok.

Reuters haber ajansı, konuştuğu üst düzey iki Türkiyeli yetkilinin eldeki deliller doğrultusunda saldırının IŞİD tarafından düzenlenen bir intihar eylemi olduğuna inandığını duyurdu.

Katliam protesto edilecek

Suruç’ta yaşanan katliama karşı bugün Ankara’da saat 18.00’da ESP Genel Merkezi önünde buluşup AKP önüne yürünecek. İstanbul’da ise 19.00’da Taksim Tünel’den Galatasaray’a eylem çağrısı yapıldı.

Sorumlu: IŞİD ve AKP

Katliama siyasi parti ve demokratik kitle örgütlerinden tepki büyüyor. Ezilenlerin Sosyalist Partisi katliamın hemen ardından yaptığı açıklamada katliamın sorumlusunun IŞİD ve AKP olduğunu söyledi:

“Bu saldırıyı gerçekleştirenler Kobanê devrimini ezmek ve boğmak isteyen İŞİD faşist çeteleri ve onunla işbirliği içerisinde olan AKP iktidarıdır. Kobanê düşmanlarıdır. Barış ve özgürlüğü ezmek isteyen İŞİD barbarlığıdır. Bu katliam MİT-Kontrgerilla-İŞİD barbarlığı marifetiyle gerçekleştirilmiştir.

“Partimiz sosyalist gençlerin bu barbarca ve hunharca vahşetini şiddetle lanetliyor. Katliamı gerçekleştirenlerin, planlayanların açığa çıkarılmasını talep ediyor.

“Katliamda şehit düşen yoldaşlarımızın anısına bağlı kalacağız. Yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Bu acılardan dayanışma, birleşik mücadele ve özgürlük tutkumuzu misliyle artırarak çıkacağız. Katliamların hesabını mutlaka soracağız.”

Kaos GL’den dayanışma çağrısı

Kaos GL Derneği de saldırının ardından hayatını SGDF’ye baş sağlığı ve geçmiş olsun dileklerini iletti, “Kampüslerden sokaklara, homofobi ve transfobi karşıtı mücadelemizde bizlere yol arkadaşlığı eden sosyalist gençlerle dayanışmaya çağırıyoruz” dedi.

Kaynak: KaosGL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.