Karadağ, Eşcinsel Çiftleri Yasal Olarak Tanıyan İlk Balkan Ülkesi Oldu!

 Karadağ, Eşcinsel Çiftleri Yasal Olarak Tanıyan İlk Balkan Ülkesi Oldu!
Digiqole ad

Karadağ, Batı Avrupa dışında eşcinsel çiftleri yasal olarak tanıyan ilk Balkan ülkesi oldu. Başkan Milo Djukanovic, bu hareketin Karadağ toplumunun “olgunlaştığının” kanıtı olduğunu söyledi.

Karadağ, geçtiğimiz çarşamba günü eşcinsel çiftleri artık yasal olarak tanıyacak bir yasayı kabul etti. Başkan Milo Djukanovic bu anı, “Dünyanın en gelmişmiş demokrasilerine sahip ülkelere katılmaya bir adım,” olarak tanımladı.

Ataerkil ve baskıcı bir toplum yapısı bulunan Karadağ’da LGBTİ+ topluluğu sık sık reddedilmeye ve tacize maruz kalmıştır.

Fakat Karadağ hükümeti, Avrupa Birliğine katılabilmek için bazı yasal düzenlemeler yapmaya başladı. Bu düzenlemeler arasında azınlık grupların haklarının yükseltilmesi gibi adımlar yer alıyor.

Eşcinsel çiftlerin artık tanınmasını sağlayan bu adım ise Karadağ’ı, Batı Avrupa dışında eşcinsel çiftleri tanımaya yönelik yasaya sahip ilk Balkan ülkesi yaptı.

Djukanovic, Twitter üzerinden eşcinsel çiftlerin resmi olarak tanınmasıyla ilgili tweetler attı ve “Atılan bu adım, topluluğumuzun olgunlaştığını, kabul edici olduğunu ve farklılıklarla yaşayabildiğini kanıtladı.” Dedi.

Yasa, eşcinsel çiftlere çocuk evlat edinmek haricinde heteroseksüel çiftlerin sahip olduğu hakların aynılarını verecek.

Karadağ başbakanı Dusko Markovic,

“Bu, Karadağ topluluğunun gelişime doğru attığı çok büyük bir adımdır. Avrupa Karadağı’nda cinsel yönelimleri sebebiyle eşcinsellere karşı ayrımcılığa yer yoktur.”

LGBT Forum Progress’in yetkili müdürü John Barac,

“Dürüst olmak gerekirse böyle bir adımın atılmasını beklemiyordum, gerçekten olağan dışı bir adım oldu. Bugün hepimiz için çok büyük bir gün.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

184 Paylaşımlar
Paylaş184
Tweetle
Paylaş
Pin