Karar Verildi! Eşcinsel Çiftler Tüm AB Ülkelerinde Oturma İznine Sahip Olacak!

 Karar Verildi! Eşcinsel Çiftler Tüm AB Ülkelerinde Oturma İznine Sahip Olacak!
Digiqole ad

Avrupa Birliği Adalet Divanı, eşitlik adına önemli bir karar aldı.

Eşcinsel çiftler artık tüm AB ülkelerinde, ülkelerin eşcinsel evlilik ile ilgili yasalarından bağımsız olarak, oturma iznine sahip olacak.

Romanyalı bir erkeğin Amerikalı kocasını ülkesine eşi olarak sokmasına izin verilmemesi ile başlayan dava, 5 Haziran Salı günü karara bağlandı. Avrupa’nın en üst mahkemesi, kararı eşitlik yönünde verdi.

Romanya hükümeti Adrian Coman’ın 2010 yılında Brüksel’de evlendiği kocası Clai Hamilton’un ülkeye eş statüsü ile sokamayacağını belirtmişti. ABAD ise “eş” kelimesinin cinsiyetten bağımsız olduğunu belirterek kararı Coman’ın lehine verdi.

Adrian Coman & Clai Hamilton

Yargıç yaptığı açıklamada: “Üye ülkelerin eşcinsel evliliği yasal kılıp kılmama özgürlüğü var. Fakat bir AB vatandaşının özgürlüğünü kısıtlayamazlar. “

Zaferle sonuçlanan davanın ardından Coman;

“Artık hem Romanya’da hem de Avrupa’nın geri kalanında yetkililere birlikteliğimizin meşru olduğunu gözlerinin içine bakarak söyleyebileceğiz.” dedi ve ekledi: “Bugün insanlık onuru kazandı.”

Eşcinseller için evlilik 28 AB üyesi ülkenin 13’ünde bir hak olarak yasa kapsamına alınmış durumda. Bu ülkeler: Hollanda, Belçika, Malta, Finlandiya, Fransa, Almanya, İrlanda, Danimarka, Lüksemburg, Portekiz, İspanya, İsveç ve Birleşik Krallık (Kuzey İrlanda hariç)
Konuyu medeni birliktelik kapsamında tutan diğer ülkeler ise Yunanistan, Avusturya, Kıbrıs, Macaristan, İtalya, Hırvatistan, Slovenya, Çek Cumhuriyeti ve Estonya.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

208 Paylaşımlar
Paylaş208
Tweetle
Paylaş
Pin