Karşınızda Kuzey İrlanda’da Evlenecek İlk Eşcinsel Çift

 Karşınızda Kuzey İrlanda’da Evlenecek İlk Eşcinsel Çift
Digiqole ad

Belfast’ta yaşayan lezbiyen çift, eşcinsel evliliği yasallaştıran Kuzey İrlanda’da evlenen ilk eşcinsel çift olacak. Çift, yasanın değişmesinde yardımcı olan ‘Love Equality’ kampanyasıyla bu hafta evleneceklerini duyurdu. Geçtiğimiz ay eşcinsel evliliğin yasallaşması konusunda son düzenlemeler yapılmıştı.

Robyn Peoples ile evlenecek olan Sharni Edwards basın toplantısında,

“Düğün günümüz için çok heyecanlıyız. Bizim için büyük, ancak Kuzey İrlanda’daki eşit haklar için daha da büyük bir gün olacak. Robyn ve ben altı yıldır birlikteyiz ama evlilik eşitliği kampanyası yıllardır sürüyordu.”

Çift başlangıçta sivil ortaklık yapmaya karar vermişti. Bu karara vardıklarında Kuzey İrlanda’da eşcinsel evlilik henüz yasal değildi. Fakat çiftin birlikteliğinin altıncı yıl dönümü yaklaşırken çift, kâğıt üzerinde resmi bir iş yapmaya karar verdi. Bu resmi iş sivil ortaklık denen bir birliktelik türüydü. PinkNews’e göre çift resmi evrakları doldurmak için kayıt memurunun ofisine gittiğinde çifte aynı cinsiyetten evlilik için kaydolan ilk çift oldukları söylendi.

Edward röportajında,

“Gerçekten inanamıyorum. Hala kendimi çimdiklemem gerekiyor. Minnettar hissediyorum. Yeni jenerasyon örnek alabileceği insanlara ihtiyaç duyuyor. Onlara iki kadının birbirini sevip evlenebileceğini göstermek gurur verici.”

“Amacımız tam olarak bu değildi ama bunun için minnettarız. Sokakta gördüğümüz heteroseksüel çiftlerden farkımız yok.”

11 Şubat 2014 tarihinde tanışan Robyn ve Sharni, düğünlerini de altıncı yıl dönümlerinde yapmayı planlıyor. Çift, sahil kasabası Carrickfergus’da evlenecek.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

170 Paylaşımlar
Paylaş170
Tweetle
Paylaş
Pin