fbpx   .  

Katledilen Trans Kadın Hande Kader İçin İzmir’de Eylem Yapıldı

Alsancak’taki Bornova Sokağı’nda yapılan eylemde, “Trans cinayetleri politiktir Hande Kader için adalet” yazılı pankart açıldı.

Polis eylemi engellemeye çalıştı ancak başaramadı. Kitle, engellemelere rağmen Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde yürüyüş yaptı. Bağımsız LGBTİ’nin yanı sıra, duyarlı STK’ların ve politik sol grupların da katılımıyla ÖSYM bürosu önünde basın açıklaması yapıldı. Açıklama şu şekilde:

IMG-20160817-WA0003

 

Basına ve kamuoyuna,
Her gün işlenen nefret ve kadın cinayetlerine karşı buradayız. İstanbulda yaşayan trans kadın Hande Kader yaklaşık bir hafta önce kayboldu arkadaşları ve sevgilisi Hande nin kaybolması üzerine kayıp ilanı verdi 12 ağustosta Zekeriyaköyde yanmış bir kadın cesedi bulundu.

 

Hande’nin sevgilisi üzerinde ki protezleri tanıması ile cesedin Hande Kader e ait olduğu anlaşıldı. Bir nefret cinayeti daha işlendi.
Katili bulunamadı. Aslında katiller sadece silahı, bıçağı tutan ellerin sahipleri değildir. Katiller, LGBTİ bireyleri temel hak ve özgürlüklerin den mahrum ederek yaşamaya zorlayan sistemdir. Katiller, bu sorunları çözmek için çaba göstermeyen ve bu cinayetlere sessiz kalan, yasal düzenlemeler yapmayan yetkililerden.

IMG-20160817-WA0002

Daha kaç kişinin öldürülmesini bekliyorlar? Her geçen saniye ve alınmayan her önlem, bir başka nefret cinayetine daha davetiye çıkarmaktadır. Bu sistem katilleri korudukça LGBTİ cinayetlerine teşvik etmektedir ve bu suça ortak olmaktadır.
Bizler yaşam haklarınızın gasp edilmediği bir sistem istiyoruz. Kadın ve LGBTİ cinayetlerinin davalarının takipçisi olacağımızı ve mücadelemize devam edeceğimizi buradan bir kez daha söylüyoruz.

Ahmet Yıldız’ı da Eylül Cansın’ı da Rojin Çiçek’i  de Çağla Joker’i de Azra Has’ı da öldürdüğünüz hiç bir LGBTİliyi unutmadık.
Hande Kader son olsun.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.