Kediler Gay, Lezbiyen veya Biseksüel Olabilir mi?

 Kediler Gay, Lezbiyen veya Biseksüel Olabilir mi?
Digiqole ad

Eğer basmakalıp varsayımlara inanıyorsanız, lezbiyenler kedileri sever ve kediler de lezbiyenleri sever. Bu tabii ki saçmalık! Çünkü kedileri herkes sever. Kedilerin cinsellikleri de en az kendileri kadar ilginç.

Kediler, köpekler kadar birbirlerine yada bacaklarımıza atlamalarıyla bilinmiyor ancak onların da ihtiyaçları var. İhtiyaçları insan ihtiyaçlarından çok farklı. Dişi kediler yılda birkaç kere 3 ila 7 hafta arası kızgınlığa giriyorlar ve sadece o dönemler çiftleşiyorlar. Ayrıca dişi kedilerin bilinen bir kendini sunma hareketi var ve tabii ki bizim gibi birbirlerine sürtünüyorlar ve hoşlarına gittiği belli. 

Özellikle dişi kediler birbirleriyle çok ilgili olabiliyor. Erkeklerin de birbirlerinin üstüne çıktıkları hatta penetre ettikleri bile görülüyor. Bruce Bagemihl’in Biyolojik Coşkunluk: Hayvanlarda Homoseksüellik isimli kitabında da dediği gibi, ev kedileri homoseksüel davranışlar gösteriyor, ki bu kitap gay hayvanların İncil’i gibidir.

Ne yazık ki homofobikler, gay kedilere de gay insanlara davrandıkları gibi davranıyorlar. Nijeryalı bir kadın 2014’te 7 yıllık kedisini ‘doğal olmayan cinsel davranış’ gösterdiği için sokağa attı. 

Bazı hayvan davranış bilimcileri kedilerin homoseksüel olduğu görüşünü reddediyorlar. Onlara göre kedilerin gösterdikleri davranışlar üstünlük kurma, bölgesini koruyucu olma, sürü davranışı gösterme, nörolojik ödül sistemini uyarma, güçlü bir seks güdüsü olma ve hormonlarla, içgüdüyle davranma gibi sebeplerle görülüyor. Peki insanların da seks yapmasının sebebi zaten bunlar değil mi?

Ancak bir kedinin bizdeki eşcinsel, biseksüel veya lezbiyen kavramlarına gireceğini söylemek zor olur. İnsanlar için bu kavramlar sadece cinsel davranışla değil duygusal faktörlerle de tanımlanıyor.

Ancak kedilerin heteroseksüel olabileceği söylenebilirse, aynı cinsiyetten başka kedilerle seks yapıyorlarsa, eşcinsel oldukları da pekala söylenebilir.

 

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

8 Paylaşımlar
Paylaş8
Tweetle
Paylaş
Pin