fbpx   .  

Kenya Obama’yla LGBT Hakları Konusunda Anlaşamadı

Kenya’nın başbakanı olan Uhuru Kenyatta ve ABD başkanı Obama pek çok konuda hem fikir fakat konu LGBT hakları ise bir şekilde ortak noktada buluşamıyorlar. Baba memleketini ziyaret eden Obama, sözünü verdiği şekilde Kenya lideriyle LGBT hakları için buluştu fakat hiçbir şekilde uzlaşma sağlayamadı.

Gerçekleştirilen basın toplantısında bir gazeteci tarafından Obama’nın ziyareti arifesinde gerçekleştirdiği açıklamalar söylenince ”Bir hükümet insanlara farklı davranma alışkanlığını edinirse, bu alışkanlıklar yayılabilir. Hukuk önünde ülke yaşamına ve etik değerlere saygı duyan ancak yine de sevdikleri kişinin cinsiyetleri sebebiyle insanları yargılamak çok büyük bir yanlış.” şeklinde konuşan Obama’ya, Kenya başkanının cevabı ise gecikmedi Bazı ülkelerin kültür ve yaşam biçimleri ABD’den farklıdır. Şu an Kenya’da LGBT haklarını tartışmamız imkansız.” diyen Uhuru Kenyatta,”LGBT hakları öncesine sağlık hizmetleri gibi önem taşıyan konuları tartışmamız daha doğru” diye ekledi.

Kenya’da eşcinsel halen ömür boyu hapis cezası ile cezalandırılan bir suç iken ülkenin %90’ı eşcinselliğe karşı oldudğunu belirtiyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.