Kiev’de, LGBT Eşitliği İçin 6.000 Kişi Yürüyüş Yaptı

 Kiev’de, LGBT Eşitliği İçin 6.000 Kişi Yürüyüş Yaptı
Digiqole ad

Yaklaşık 6.000 kişi, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de LGBT eşitliğini desteklemek için yürüdü.

17 Haziran Pazar günü, Kiev, yıllık Onur geçit törenine ev sahipliği yaptı. Yaklaşık 6.000 katılımcı ile rekor bir katılım oldu.

C14 olarak bilinen milliyetçi bir grup, geçit töreninin gerçekleşmesini engellemeye çalıştı. Bu milliyetçilerin yaklaşık 150’si olaydan önce sokakları kapatmaya çalıştı.

Etkinlik başlamadan önce, yakındaki bir Opera evinde kolluk kuvvetleri ile milliyetçiler arasındaki çatışma nedeniyle 56 kişi gözaltına alındı. Çatışmada birkaç memur yaralandı.

Etkinlikte güvenliği sağlamak için yaklaşık 5.000 polis memuru görevlendirildi. Bunlardan 2.500’ü, milliyetçilerin saldırılardan korunmak için LGBT yürüyüşünün çevresinde bir zincir oluşturdu. Bu güvenli alana sadece metal dedektörlerle girişe izin verildi.

Yine de LGBT yürüyüşçüleri, yürüyüşten sonra şehir merkezine dönmemeleri konusunda uyarıldı. Bu uyarı, festivallerden sonra onlara saldırmaya kalkışacağına inandıkları milliyetçilerin tehditlerinden kaynaklanıyordu.

Aktivist Ulyana Movchan, yürüyüşle ilgili şunları söyledi;

“Tehditlere rağmen, mutlu hissettim. Bir kereliğine LGBT’ler Kiev sokaklarında kendilerini güvende hissettiler. Onur etkinliklerinin, bu “Gurur”un her yıl büyüdüğünü görmek cesaret verici.”

Orta ve Doğu Avrupa’daki LGBT politikalarına odaklanan bir siyaset bilimi öğrencisi olan Rėmy Bonny’ye göre, bu yılki tören Avrupa Parlamentosu’nun çeşitli Ukraynalı üyelerinin desteğini aldı. Bunlar arasında Svitlana Zalishuck ve Rebecca Harms da bulunuyor.

Zalischuk da Onur Etkinlikleri ile ilgili şu açıklamaları yaptı;

“Ard arda üç yıldır Onur Etkinlikleri barış içinde gerçekleştiriliyor. LGBT hakları sadece LGBT topluluğu için değil, tüm ülke için önemlidir. LGBT topluluğu için daha eşit olan ülkeler de daha yüksek GSYİH (Gayri Safi Yurtiçi Hasıla) seviyelerine sahiptir.”

Geçen yıl, Kiev Onur Yürüyüşü’nde 2 bin kişi yürümüştü. Ve bu yılki etkinlik gibi, yürüyüşçüler şiddetli anti-LGBT protestocularla, hatta bazı yanan gökkuşağı bayrakları ile karşılanmışlardı.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin