fbpx   .  

Konak Belediyesi’nden LGBTİ Komisyonu

İzmir’de Konak Belediyesi bünyesindeki Kent Konseyi, cinsel kimliği nedeniyle toplumda ötekileştirilen LGBTİ’ler için çalışma grubu kurdu.

İzmir’de Konak Belediyesi bünyesindeki Kent Konseyi, cinsel kimliği nedeniyle toplumda ötekileştirilen LGBTİ’ler (Lezbiyen, gay, biseksüel, transseksüel, interseks) için çalışma grubu kurdu. Öncelikle belediye bünyesinde müdürlüklerde bu eğilimlerin bir cinsel tercih değil cinsel yönelim olduğunun eğitimi verilecek. Şiddete maruz kalanlar için eylem planı hazırlanacak, cinsel eğilimi nedeniyle iş hayatında görevden uzaklaştırılan, soruşturma geçiren memurlar için devlet desteği istenecek. Haksızlıklar takip edilip, mücadele verilecek.

Türkiye’de ilki İstanbul Şişli Belediyesi’nde oluşturulan “Eşitlik İzleme Çalışma Grubu”nun ikincisi İzmir’de Konak Belediyesi Kent Konseyi’nde kuruldu. Çalışma grubu, eşcinsel hakları ve cinsel yönelime dayalı haksızlıklara karşı mücadele ve hak temelli farkındalık çalışmaları yapacak. Konak Belediyesi Kent Konseyi Genel Sekreteri Mehmet Kuzu, yeni bir yönerge çıkararak katılımcılığı artırdıklarını, bu kapsamda cinsel kimliğinden ötürü toplumda ötekileştirilen, haksızlığa uğrayan, mağdur olan kitlelere de hizmet vereceklerini belirterek, şunları söyledi:

 

“Kent Konseyi Gerel Kurulu’nda muhtarlar, taksi şöforleri, esnaf, kadın, engelli gibi çok farklı kesimlerden temsilciler var. Bu çalışma grubunun kurulması önerildiğinde kimse bıyık altından bile gülmeden, hiç tereddüt etmeden destekledi. Bu destek de bizi cesaretlendirdi. 20 Nisan’da ilk toplantıyı yaptık. Oraya Siyah Pembe Üçgen temsilcileri ve Kaos GL Derneği temsilcileri katıldı. Sosyal medyadan duyuru yaptık. Cinsel kimliğinden ötürü toplum içinde ötekileştirildiğini düşünen ya da ötekileştiren bireylerle mücadele etmek isteyen herkese çağrı yaptık. İkinci toplantımıza Ege Üniversitesi öğrencilerinin kurduğu LeGeBiT Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Topluluğu da katıldı. 14 Mayıs’ta basın toplantısı yapacağız. Yerelde ötekileştirmeye maruz kalan bireyler için neler yapılabileceğine ilişkin eylem planı hazırlayacağız. Öncelikle belediye bünyesindeki müdürlüklerde kavramlar üzerinde eğitim vereceğiz. Bunun cinsel tercih değil bu bir cinsel yönelim olduğunu anlatacağız. Toplum içinde bu görünürlük sağlanmalı. Şiddete maruz kalınmaması için onların yanında olacağız, takip edeceğiz. Geçtiğimiz günlerde bir öğretmen cinsel kimliği nedeniyle soruşturma geçirmiş ve görevden uzaklaştırılmış. Bu anlayışla örgütlü mücadele yapacağız. Kent konseyi’nde kaymakamlığın da temsilcileri var. Sorunlar devletin de desteği ile çözülecek.”

gercekgundem.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.