Köpekler Eşcinsel Olabilir Mi?

 Köpekler Eşcinsel Olabilir Mi?
Digiqole ad

Evcil köpeklerinin, aynı cinsiyetten başka bir köpekle fazla yakınlaşmasını gören pek çok köpek sahibi bu soruyu sormuştur: Köpeğim eşcinsel mi?

Bu çok apaçık bir soru, ancak cevap o kadar da basit değil.

Köpekler eşcinsel seksi yapar mı?

Bütün köpek sahipleri, erkek ve dişi köpeklerin memnun bir şekilde diğer köpeklerin üzerine çıktığını görmüştür. Yavru köpekleri ise, her cinsiyetten oyun arkadaşlarından, bacağınızdan ve hatta yeni alınmış kanepeden bile uzak tutmak zordur. Tabi kendilerini yalamaktan vakit bulabilirlerse.

Kimi köpek uzmanları bu sürtünme hareketinin, çiftleşecek yaşa gelmeden önce alıştırma olduğunu düşünüyor. Kimisi de bunun, sosyal baskınlık kurmak için veya mutlu olduklarında, stres olduklarında gösterdikleri bir davranış olduğunu söylüyor.

Bazılarıysa köpeklerin, sadece iyi hissettirdiği için bu davranışı gösterdiğini söylüyor. Kısırlaştırıldıktan sonra bile birçok hayvan bu davranışları göstermeye devam ediyor. Bir köpek, kendi cinsiyetinden bir başka köpeğe cinsel zevk amacıyla yaklaşıyorsa, bunu kendi insan bakış açımızla ‘eşcinsel seks’ olarak tanımlayabiliriz.

Bu köpeğimin eşcinsel olduğu anlamına gelir mi?

Cinsellik dahil olsun veya olmasın, bu davranışlar bir köpeğin eşcinsel olduğu anlamına gelebilir mi?

İnsanlara göre, eşcinsel olmak, kesinlikle eşcinsel seksi yapmaktan ibaret değil.

Bir cinsel yönelim olarak homoseksüelliğin, duygusal ve romantik yönleri de var. Eşcinsellik aynı zamanda bir insanın, bireysel ve toplumsal kimliği de olabilir.

Bizler, kişiliğimizin, yaptıklarımızın toplamı olmadığını biliyoruz. Nasıl hissettiğimiz ve nasıl düşündüğümüz kimliğimizin birer parçası. Birisinin eşcinsel olup olmadığını anlamanın en iyi yolu kişiye sormak.

Beyinleri daha gelişmiş olduğu için insanlar, köpeklerden daha karmaşık canlılar. Hayvanlar bu tarz duyguları hissediyor mu? Köpekler kendilerinin bu kadar farkındalar mı? Bu cevaplaması zor bir soru.

Bir köpeğin öz algısı yeterince gelişmişse bile, biz insanlar onun davranışlarını ve seçimlerini sadece kendimizce yorumlayarak sınıflandırıyoruz. Bu yüzden bir köpeğin, kelimenin insan anlamıyla eşcinsel olup olmadığını sormak yanlış bir soru oluyor.

Başka eşcinsel hayvanlar var mı?

Köpekler dahil, onlarca hayvan türü ‘eşcinsel davranışlar’ sergilerken görüldü. Eşcinsel ebeveynlik, kur yapma, çiftleşme oyunları, üreme organlarının uyarılması ve hatta eşcinsel seks gibi davranışlar hayvan dünyasında alışık olmadığımız görüntüler değil.

Eşcinsel hayvanlara adanmış ilk müze gösterisi ‘Against Nature?’ (Doğaya karşı mı?) 2006 yılında Oslo’daki Doğal Tarih Müzesi’nde gerçekleştirilmişti. Gösteride, 1500’ten fazla türde, eşcinsel davranışlar gözlendiği söylenmişti.

Köpekler transseksüel olabilir mi?

Tekrar, bu büyük ihtimalle yanlış bir soru. Transseksüel olabilmek için, kişide bir cinsiyet algısı olmalı ve bu algı, vücuduyla uyuşmamalı. Bu tarz bir özfarkındalık ne kadar zeki görünürse görünsün, bir köpekte eksik kalacaktır. Böyle hissedebilseler ve hissetseler bile bunu bize anlatabilmelerinin bir yolu yok. 

Neden insanlar, köpeklerin eşcinsel olup olmamasından bu kadar rahatsız oluyor?

Hayvan cinselliği, hayvan cinselliğinden çok daha fazlası. Bir çok homofobik eşcinselliğin ve biseksüelliğin ‘doğaya aykırı’ olduğunu söylüyor. Ancak hayvan krallığında eşcinsel ve biseksüel davranışların, bu kadar fazla olması yüzlerine tokat gibi iniyor.

2013’te Tennesse’li bir adam, köpeği, başka bir erkek köpekle yakınlaşınca köpeği izbe bir yerde ölmeye terk etmişti. Sonradan adı ‘Elton’ koyulan köpek neyse ki başka bir aile tarafından evlat edinilmişti. 

Görünüşe göre homoseksüellik 1500’den fazla türde görülebiliyor ancak homofobi, sadece tek bir türü zehirlemiş.

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

11 Paylaşımlar
Paylaş11
Tweetle
Paylaş
Pin