Küba, Bir Bebeğin İki Annesi Olduğunu İlk Kez Resmi Olarak Tanıdı!

 Küba, Bir Bebeğin İki Annesi Olduğunu İlk Kez Resmi Olarak Tanıdı!
Digiqole ad

Küba’da iki anne, yeni doğan bebeklerinin doğum belgesinde resmi olarak bebeğin anneleri olarak görülmek için verdiği mücadeleyi kazandı.

Dachely Valdes Moreno ve Hope Bastian, çocuk sahibi olabilmek amacıyla Küba’da olamadıkları için Florida’da bir sağlık hizmetinden yararlandı. Çift, 19 Mayıs 2019’da doğan bebekleriyle birlikte Florida’dan Küba’ya döndüklerinde bebeğin resmi olarak anneleri olarak tanınmak için mücadele verdi.

Bastian aslında Florida, partneri Moreno ise Kübalı. Heteroseksüel çiftler ülke dışında çocuk sahibi olduğu zaman, Küba’ya gelince çocuklarının resmi açıdan ebeveynleri olarak tanınması sorun çıkarmıyor. Fakat aynı durum eşcinsel çiftler için geçerli değil. Çift, bebeklerinin doğum belgesinde “anneleri” olarak görülmek için dışişleri ve adalet bakanlığını beklemek zorunda kaldı.

Bir yıl sonraysa bekledikleri haber geldi. Çift, bebeğin iki annesi olarak resmi olarak tanındı.

Bastian,

“Bu çok önemli bir adım, çünkü Küba ilk defa bir bebeğin iki annesi olduğunu resmi olarak tanıdı.” Dedi.

Adalet bakanlığı, son olarak bebeğin doğum belgesinde “anne ve baba” kısmına “anne ve anne” yazdırdı. Bebeğin doğum belgesinde bebeğin nerede ve hangi hastanede doğduğu da yazıyor.

Yetkililer, ‘Küba Sivil Hakları otuz yıl öncesine dayanmaktadır,’ dedi. Yetkililer bu sebeple hakların, ‘günümüzdeki aile dinamiklerine’ uymadığını itiraf etti. Sonuç olarak Küba’nın insan haklarına saygı duyduğu ve ailelerin ayrımcılığa maruz kalmaması için özen gösterdiği görüldü.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

213 Paylaşımlar
Paylaş213
Tweetle
Paylaş
Pin