Editörün Seçtikleri Sinema

Kuir Filmseverlerin İzlemesi Gereken 15 Muhteşem Film

GMag
Yazar: GMag

1. The Handmaiden

“Bana bir cepçi ile bir mirasçının birbirini kazıklamaya çalışırken birbirine aşık olacağına dair bir hikaye anlatsalar gülüp geçerdim. Bu film şehvetin ve protest sanatın bir harmanı.”
—Alexander Chee, Yazar

2. Tongues Untied

“Bu film siyahi gayler için yapılmış bir siyahi gay filmi ve benim tüm yolculuğumun başlangıcı oldu. Marlon Riggs harika bir iş çıkarmış ve film, konuştuğu dil ile kalbime dokundu.”
—Myles Johnson, Yazar

3. The Wedding Banquet

“The Wedding Banquet’i VHS kasetlerde izlediğimi hatırlıyorum. Bu filmin cinselliği, kültürü, geleneği ve aileyi inceleme şekli çok hoşuma gidiyor. Komedi, trajedi ve insanlık… Hepsi bir potada harika eriyor.”
—Andrew Ahn, Yönetmen

4. Mulholland Drive

“David Lynch, birbirine aşık iki kadının trajik yalnızlığını oldukça çarpıcı bir biçimde sunmuş. Bazen herkes tarafından sevilenlerin ne kadar yalnız olabileceğine değinen film, gerçek bir kuir yapımı.”
—Ms. White, Müzisyen

5. The Way He Looks

“Kuirliğe dair yapılan filmlerin çoğu melankolik fakat bu film, arkadaşlığın aşka dönüştüğü ilham verici bir yapım. Beklenmedik bir şekilde romantik ve keyifli.”
—Steven Canals, Yazar ve Yapımcı

6. Beats Per Minute

“Bir türe dahil etmek gerekiyorsa bu filmi ‘Efsane’ türüne yerleştirirdim. Her bir karakter savaşçı ve tarihin seyrini değiştirecek bir mücadele içindeler. Her dönemin bir efsanesi, ve kahramanları olur. Bu film de benim için bu çağın efsanesini ve kahramanlarını anlatıyor.”
—Adam Eli, Aktivist

7. Midnight in the Garden of Good and Evil

“The Lady Chablis’in gizemli ve baştan çıkaran halleri beni kendine hayran bıraktı.”
—Jazzmun Nichcalo Crayton, Aktris ve Aktivist

8. Pariah

“Bu güzel, şiirsel ve cesur film kuir sinemasının göz bebeklerinden. Dee Rees Afrika kökenli Amerikalıların kuir deneyimini ve kalplerinin seslerini çok iyi yansıtmış.”
—Angela Robinson, Yönetmen

9. The Boys In The Band

“The Boys In The Band kimilerine göre tarihi geçmiş bir yapım, fakat Mart Crowley öyle bir senaryo yazmış ki, bir insanın hissedebileceği tüm hisler bu filmde var.”
—Andrew Rannells, Yazar ve Aktör

10. To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

“Wesley Snipes, Patrick Swayze ve John Leguizamo ile film çekmek kolay. Asıl meziyet Blythe Danner, Stockard Channing, ve Melinda Dillon gibi isimlerle Amerika’nın kadın düşmanlığını anlatabilmek.”
—Guy Branum, Komedyen

11. Let The Right One In

“Vampir filmleri her zaman cinselliğin ve kimlik karmaşasının yer aldığı yapımlar olmuştur fakat bu filmde beni derinden etkileyen şey, kuir hassasiyeti ile cinsiyet dönüşümünün işlenmiş olması. Gerçek canavarların ise zorbalar olduğu filmin sonunda daha da net anlaşılıyor.”
—Thomas Page McBee, Yazar

12. 9 to 5

“Bu filmde tüm üçlemelerin en kutsalı var: Lily Tomlin, Jane Fonda ve Dolly Parton. Kuir ve feminist ikonların bir arada olduğu yapım gerçek bir başyapıt ve değindiği konular, filmin üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala günümüze dair bir bakış sunabiliyor.”
—Karen Tongson, Profesör and Podcast sunucusu

13. Bound

“Gina Gershon ve Jennifer Tilly, seks uzmanı lezbiyen Susie Bright ve bir sürü aksiyon… Bu film gerçek bir kadın aksiyon filmi ve izlemesi oldukça keyifli.”
—Trish Bendix, Yazar ve Editör

14. Black is… Black Ain’t

“Black Is… Black Ain’t ile Marlon Riggs siyahilere olan sevgisini bir kez daha gösteriyor. Film Amerika’da siyahi olmanın nasıl zorluklar taşıdığını yakından inceliyor. Bana kalırsa, film zamanının oldukça ötesinde. Marlon Riggs, siyahilerin Twitter’ı yokken siyahilerin Twitter’ı imiş.”
—Fatima Jamal, Sanatçı

15. The Watermelon Woman

“Cheryl Dunye imzalı yapımı güzel kılan şey kuir arşivi rolü oynaması. Anlatılmayan hikayeleri anlatan film, her kuir bireyin izlemesi ve dersler çıkarması gereken bir çalışma.”
—Koa Beck, Yazar ve Editör

Yorum Yaz

0 Paylaşımlar
+1
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin