Lady Gaga’ya Çinli Hayranlarından Sert Tepki

 Lady Gaga’ya Çinli Hayranlarından Sert Tepki
Digiqole ad

Çinli hayranları hafta sonu Tibet’in efsanevi lideri Dalai Lama ile bir araya gelen müzisyen Lady Gaga’ya sosyal medya üzerinden öfke kustu.

lady-gaga

BBC’nin haberine göre buluşmayı Instagram hesabından duyuran Lady Gaga’nın ülkedeki konserlerinin iptal edilebileceği konuşuluyor.

Lady Gaga Çin’deki en ünlü Batılı müzisyenlerden biri. Ancak hayranları şarkıcının Tibet ayrılıkçılığının sembolik başkanı olarak gördükleri Dalai Lama ile temasından hiç memnun olmadı.

Dalai Lama ülkenin Çin ile ilişkilerinde bir ‘orta yol’u söylüyor, bu Tibet için bağımsızlık içermeyen bir özerklik demek.

Gaga ‘cahil’ ya da ‘aptal’

Lady-Gaga-Meets-Dalai-Lama-US-Conference-Mayors-2016

Lady Gaga’nın ülkedeki popülerliği attığı her adımın haber olmasına yol açıyor, ancak medya hafta sonu gerçekleşen görüşmeyi neredeyse yok saydı. Lady Gaga’nın buluşmasını yerel sosyal medya ağı Free Weibo’ya koyanların iletileri de sansürlendi.

Buna rağmen 2 binden fazla kullanıcı şarkıcıya tepkisini dile getirdi. Lady Gaga Çin’in politik hassasiyetlerini bilmeyen bir ‘aptal’ ya da ‘cahil’olmakla suçlanıp lanetlendi.

“Çinli hayranlarını düşünmedi” diyen GeorgeLee mahlaslı bir kullanıcı 1000’den fazla kez ‘beğenildi’. Bazı kullanıcılar Lady Gaga’nın Çin pazarından vazgeçtiğini bile iddia ederken, bazıları da sanatçıya sahip çıktı.

Geçtiğimiz yıl batılı müzisyenlerden bazıları Dalai Lama ile ilişkilerinden ötürü ülkede konser vermekten men edilmişti.

Selena Gomez’in ağustos ayında Guangzhou ve Şangay’da vereceği konserler de Nisan ayında Dalai Lama ile fotoğraflarının ortaya çıkmasından dolayı iptal edilmişti.

Geçtiğimiz eylül ayında Amerikalı müzisyen Bon Jovi’nin Şangay ve Pekin’de vereceği konserler son dakikada iptal edilmişti. Maroon 5’ın Eylül ayında Şangay’da vereceği konserin de, temmuz ayında Dalai Lama grup üyelerinden biriyle bir fotoğrafını paylaştığı için yapılamayacağı duyurulmuştu.

Kaynak: Diken

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin