Lezbiyen Olduğu İçin Ailesi Tarafından Akıl Hastanesine Kapatılan Kadının Unutulmaz Zaferi!

 Lezbiyen Olduğu İçin Ailesi Tarafından Akıl Hastanesine Kapatılan Kadının Unutulmaz Zaferi!
Digiqole ad

Hindistan’da lezbiyen olduğu gerekçesiyle ailesi tarafından akıl hastanesine kapatılan kadın, mahkeme emriyle akıl hastanesinden çıkarak sevgilisiyle beraber yaşama hakkını kazandı.

Kerala’daki yüksek mahkeme, Hindistan’da homoseksüel seks yasağının kaldırılmasının ikinci haftasında, 24 yaşındaki Arula’nın akıl hastanesinden çıkarak 2 yıllık kız arkadaşıyla beraber yaşamasına karar verdi.

Aruna’nın, psikolojik desteğe ihtiyacı olduğunu düşünen ailesine karşı kazandığı bu haklı dava Hindistan’ın 157 yıldır süregelen yasasını kaldırmasıyla ne kadar yol kat ettiğini açıkça gösteriyor.

Aruna’nın sevgilisi 40 yaşındaki Sreeja, aynı eve çıktıktan sonra, Aruna’nın ailesinin kızlarını kayıp olarak bildirmesine ve polisin 24 yaşındaki kızı tutuklamasının ardından mahkemeye başvurdu.

Sreeja’nın avukatı Preetah durum hakkında şöyle konuştu:

“14 Ağustos’ta Anura serbest bırakılmıştı. Mahkeme çıkışında Aruna ve sevgilisi Aruna’nın ailesi tarafından hırpalandı ve genç kadını kaçırdılar. Onu Thiruvananthapuram’da bir akıl hastanesine yatırdılar.”

Sreeja yüksek mahkemeye başvurdu ve mahkeme Aruna’yı çağırdı. Mahkemede Aruna sevgilisi ile birlikte yaşamak istediğini söyledi ve mahkeme bunu kabul etti. Eşcinselliği ülkede yasaklayan 377. kanunun yürürlükten kaldırılmasının mahkemede böyle bir karar alınmasında çok büyük etkisi var.

Aruna ve Sreeja’nın durumu, Hindistan’da hala büyük bir kesimin eşcinsel çiftlere ayrımcılık yaptığını gösteriyor.

Geçtiğimiz aylarda lezbiyen çift Asha ve Bhavna Thakor, ve kızlarından biri intihar etmişti.

Ahmedabad’da yaşayan kadınların intihar notlarında, “beraber olmak için kendilerini diğer insanlardan soyutladıklarını ama yine de bu dünyanın onların yaşamasına izin vermediği” yazıyordu.

Mart’ta Kalkuta’daki bir okulda 10 kız öğrenci lezbiyen olduklarını söyleyen bir kağıdı imzalamaya zorlanmıştı çünkü “aşırı yakın olmaları” rahatsız ediciydi. Ceza olarak bu mektubu ailelerine göstermek zorundaydılar.

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin