Lezbiyenler Heteroseksüel Çalışanlardan Daha mı Fazla Kazanıyor?

 Lezbiyenler Heteroseksüel Çalışanlardan Daha mı Fazla Kazanıyor?
Digiqole ad

Yapılan son çalışmalar durumun böyle olduğunu gösterdi. Peki ama neden?

İşyerlerindeki ayrımcılık, LGBT bireyler için hep büyük bir sorun oldu ve etkileri de hala devam ediyor. 2011 yılında yapılan bir çalışmaya göre LGBT bireylerin neredeyse dörtte biri, iş yerlerinde ayrımcılığa maruz kaldıklarından bahsediyor. Eğer cinsel kimlikleri iş yerinde biliniyorsa, bu oran %38’e çıkıyor.

Fakat bunların arasında heteroseksüel meslektaşlarına göre daha iyi durumda olan bir grup var, eşcinsel kadınlar.

Lezbiyenler, Washington Üniversitesi’nde 2016 yılında yapılan bir anket çalışması sonucu ortaya çıkan verilere göre, heteroseksüel kadınlara göre %9 daha fazla kazanıyor. Buna karşın eşcinsel erkekler, heteroseksüel erkeklere göre %11 daha az kazanıyor.

slide_405042_5058908_free

Bu çalışmadaki veriler, katılımcıların cinsel yönelimleri ve net gelirleri konusundaki bildirimlerinin doğruluğuna dayandığı için pek de güvenilir olmayabilir. Ama buna benzer bulgular, bu durumun neyden kaynaklanabileceğine dair köklü çalışmaların önünü açtı. Economist’te konu üzerine yayınlanan bir makale, lezbiyenlerin daha fazla kazanmasını sağlayan mümkün birkaç neden olabileceğinden bahsetti:

“Bir olasılık, lezbiyen çalışanların pozitif ayrımcılığa tabi tutulması. Belki de işverenler onların da en az heteroseksüel meslektaşları kadar rekabetçi ve çalışkan olması için cesaretlendirilmeleri gerektiğine inanıyordur.

Bir diğer olasılık ise lezbiyenlerin, mevcut durumda partnerleri olamayacak bir grubun cinsiyet rolünü üstlenmeleri. Bir erkek partner olmaksızın evin geçimini sağlamak için daha sıkı çalışma gerekliliği hissediyor olabilirler.”

img-0777

Dahası; yazar, lezbiyenlerin geleneksel erkek rolüne uygun bir biçimde, diğer kadınlara çekici gelebilmek adına maddi anlamda başarılı olmayı amaçlıyor olabileceğini belirtti. Ayrıca lezbiyen çiftlerin çocuk sahibi olma oranı düşük ve çocuk sahibi oldukları durumda da çocuğa dair sorumlulukları diğer çiftlere göre daha eşit bir biçimde paylaşıyorlar.

Washington Amerikan Üniversitesi’nde 2015 yılında yapılan başka bir çalışma, kendilerinden beklendiği şekilde çalışmanın kariyerlerindeki başarıda önemli bir rol oynadığını gösteriyor. Çalışmada eşcinsel erkekler, “yemek yapmaktan kaçınan” ve ağır ev işleri gibi şeyleri de içeren, maskülen özellikleri düşük olduğu ölçüde cezalandırılırken, eşcinsel kadınlar bu özelliklerde yüksek skor aldıkları ve böylelikle feminen olmadıkları için cezalandırıldılar. Çalışma bu verilerle, bireylerin kendilerinden beklenen rollere ayak uydurduğu ölçüde kariyerlerinde başarılı olduğunu gösteriyor.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin