fbpx   .  

LGBT Çocuğunuzu Desteklemenin 7 Yolu

Çok az çocuk açılma şansını bulabiliyor. Bunun sebebi büyük ölçüde çevre, arkadaşlar ve aile.

Çevre ve arkadaşları her zaman kontrol edemeyebilirsiniz. Ancak bir aile olarak çocuğunuza nasıl davranabileceğiniz her zaman sizin seçiminizde. Özellikle çocuğunuz LGBT ise bu çağda attığınız adımlar ayrı bir önem taşıyor.

Çocuklarımız ne olursa olsun sevgiyi ve sevildiklerini bilmeyi hakediyor. Lütfen onlara iyi davranın ve onları oldukları şekilde kabul edin.

1. Kendileri Gibi Olmalarına İzin Verin

 

Bir çocuğun hangi aktivitelerle mutlu olduğu veya hangi oyuncaklarla oynadığı tamamen ona kalmış. Bir oğlan çocuğu dans etmeyi sevebilir ve bir kız çocuğu futbol oynayabilir. Evladınızı ‘erkek adam olsun’ veya ‘hanım hanımcık’ yetişsin diye istemediği aktivitelere zorlamayın. Bırakın, kendi mutluluklarını kendileri keşfetsinler.

2. Söylediklerini Dinleyin

 

Translığını anlattığı kitabında Jazz Jennings şunları söylüyor: “Bir erkek olarak doğmuştum ancak bir kız olarak konuşuyordum.”

Çocuk deyip geçmemelisiniz. Her çocuk nasıl hissettiğini, ne olduğunu biliyor. Eğer cesaret edip size hislerini açıyorsa, terslemeyin veya yargılamayın.

3. Nefret Söylemini Bırakın

Homofobik söylemler günlük hayata iyice yerleşmiş durumda. Farkında olmadan nefret söylemi kullanıyor olma ihtimaliniz bir hayli yüksek! Normal bir karakter özelliğini aşağılamak için kullandığınız zaman, bu karakter özelliğine sahip kişileri aşağılamış oluyorsunuz.

4. Olumsuz Hislerinizi Kendinize Saklayın

Çocuğunuz hakkındaki hislerinizi temkinli bir şekilde dile getirmekte hiç problem yok. Ancak açık bir şekilde negatif olmamalısınız. Hislerini ve düşüncelerini reddetmeyin, yabana atmayın. Onlara saygı duyun ve anlamaya çalışın.

Eğer size kendisini açtığında herhangi bir sebepten üzülürseniz veya ağlamak isterseniz, bunu kendi başınıza yapın.

5. Soru Sorun

Çocuğunuz size LGBT olduğunu söylediğinde, şaşırmanız anlaşılabilir. Unutmamalısınız ki vereceğiniz ilk tepki, ilişkinizin sağlığı için çok kritik. Yargılayıcı veya ötekileştirici olmak yerine, anlamaya çalışın. Sorular sorun.

“Ne kadar süredir farkındasın?”, “Nasıl farkettin?”, “Benle neden daha önce paylaşmadın?”, “Bir sevgilin var mı?” veya “Bu konu hakkında ne hissediyorsun?” iyi başlangıç noktaları.

6. Kendinizi Eğitin

Okuyun, okuyun, okuyun… Ve çocuk sağlığı konusunda uzmanlaşmış isimleri dinleyin. Ne olursa olsun çocuğunuzun hem beden hem de ruh sağlığı her şeyin önünde geliyor ve sizin ebeveyn olarak en öncelikli sorumluluğunuz, çocuğunuz.

7. Çocuğunuzu Sevin

Evladınız, değişmez. Nasıl hissettiği, kimi sevdiği, kimle birlikte olmak istediği onu sizin daha az evladınız kılmıyor. Bu gerçeği asla unutmayın. LGBT olduğunu öğrenmenizden önce ne kadar çocuğunuzsa, sonrasında da o kadar çocuğunuz.

Desteğinizi hiçbir zaman eksik etmeyin ve sevginizi gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.